Прочитај ми чланак

Кларк: Бомбардујте Сирију као што сам ја Србију! (ВИДЕО)

0

Vesli-Klark

(Alo)
Познати амерички дневни лист „Њујорк Тајмс“ објавио је чланак под насловом „Да би добили примирје, будите спремни да реагујете“ у коме пензионисани генерал Весли Кларк износи своје мишљење: „Претња силом ће погурати разговоре у Сирији, као што се десило са Србијом и Косовом“.

Кларк је мишљења да војна кампања над небом Србије коју је он спроводио 1999. године била морални и стратешки успех.

Те 1999. године на Косову, Запад је користио своју оружану моћ над дипломатијом. Ваздушна НАТО кампања је почела након што су пропали дипломатски разговори. Бомбардовање је трајало 72 дана и од планова за копнену офанзиву Србије је одустато након што је Слобдан Милошевић прихватио све захтеве и повукао војне и полицијске снаге са Косова.

NATO zlocini

Очаравајуће је пак да ико Стенлија Кларка сматра мудрим човеком сагледавајући прави фијаско који је тада направио на Балкану. Као главнокомандујући НАТО трупама, наложио је бацање забрањених касетних бомби на пијаце, болнице и друге цивилне објекте. Око 1300 касетних бомби је бачено тада на Србију, а свака од њих је имала 208 посебно одвојених мањих бомби које су се на тло спуштале падобраном. Експерти за експлозивне направе сматрају да је око 10.000 неескплодирајућих направа још увек расуто по територији Србије.

НАТО је тада радио буквално прековремено како би објашањавао своје „грешке“. Кобног 12. априла пилот НАТО авиона послао је пројектил у путнички воз на мосту у Грделици. Тада је убијено 14 људи! Кларк је након тога одмах правдао овај срамни чин тиме да је пилот у ствари желео да гађа мост, „кад одједном у последњем тренутку, за само секунду он је видео бљесак воза на свом екрану. Нажалост пилот није могао да скрене пројектил у том тренутку. Он је био закључан и летео је ка мети.

Видео снимак са главе пројектила која разноси воз се недељама окретао на светским телевизијама и поента је била да због брзине модерних пројектила пилоти понекад не могу ништа да ураде како би избегли катастрофу и колатералну штету. Ипак, 2000. године немачки дневник „Франкфуртер Рундсцхау“ отркио је да је овај видео који је Кларк приказао на конференцији за новинаре у НАТО три пута успорен, тако да је намера да се баш нападне цивилни путнички воз у Грделици изгледала много извеснија но до тад.

Подсећамо такође да су 14. априла, 1999. године НАТО бомбе констатно падале на колоне албанских избеглице недалеко од границе са Албанијом. Тада је погинуло 75 људи. Портпарол НАТО је тада тврдио да су те нападе извели авиони нашег ваздухопловства, али је само пет дана затим признао да су напад извеле снаге НАТО. Касније је аудио снимак пилота који је ово учинио до крајње мере медијски спинован по налогу самог генерала Кларка.

Американци сада знају, због ситуације са бомбардовање Србије, да препознају могућу опасност када Влада САД дозволи војним командантима поход са бомбама које падају из ваздуха. Опет, Весли Кларк се у САД третира са великим поштовањем када препоручује исти рецепт из Србије за нови покољ у Сирији.