Прочитај ми чланак

КАУРИН опустошио Фрушку гору: Службеник Министарства договорио сечу са СПЦ?!

0

“Удружење за заштиту шума” поднело је кривичну пријаву против службеника ресорног министраства Радивоја Каурина за којег се испоставило да је основао приватну фирму која стоји иза сече шума Епархије сремске на Фрушкој гори.

Иако запослен у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, Каурин је и као оснивач приватне фирме “Шуме Фрушке горе” имао уговор са Епархијом у вредности од 185.000 евра годишње за газдовање шумама девет манастира који припадају овој Епархији. Према писању Радио 021, Каурин је тада био запослен као шеф Одсека за планирање и одрживи развој у шумарству Министарства пољопривреде, чиме је директно прекршио Закон о државним службеницима. Према подацима АПР, Кауринова привтна фирма је послове газдованај “расподелила” са још пар сестринских фирми, због чега су активисти из удружења поднеле пријаве и против одговорних лица и у другим приватним предузећима, док су Каурина оптужили за “злоупотребу службеног положаја, несавестан рад у служби и трговину утицајем”.

Foto: Printscreen YouTube/ NOVA S

“Открили смо да државни службеник из Управе за шуме, стоји иза сеча шума Епархије сремске, с својом и још три „братске“ фирме које је лепо умрежио, и поднели смо кривичну пријаву. У Министарству кажу да ће га дисциплински казнити, али то није довољно, јер последице по шуме Фрушке горе су катастрофалне. Видећемо како ће поступити тужилац”, наводе из Удружења за зштиту шума. У међувремену, Министартсво је за Радио 021 најавило да ће „Управа за шуме ће предузети мере прописане Законом о државним службеницима“, али и истакло “да Каурин не врши функцију у овом привредном друштву, односно да је пренео оснивачка права на друго лице”.

Према документацији АПР, Каурин је два месеца након оснивања приватне фирме пребацио власничка права на друго лице. Како је Нова.рс већ писала, Српска православна црква један је од највећих експлоататора шума у Нациоланлон парку Фрушка гора. Наиме,16 фрушкогорских манастира је 2009. тражило и добило повраћај власништва над 24 одсто територије коју је 1960. држава прогласила за Национални парк.

Мада су тадашњи ресорни министар и управа Националног парка, страхујући управо од овога што се данас догађа, предлагали да се та имовина прогласи добром од општег интереса, за које би држава цркви платити надокнаду, договор није постигнут. У међувремену, црква је постала власник скоро трећине Националног парка и више од 6.000 хектара шуме коју, очигледно, бесомучно секу. Велики део се, како Нова.рс незванично сазнаје, већ унапред прода у Републици Српској, као и у Босни и Херцеговини, где је сеча шума строже контролисана под притиском ЕУ.