Прочитај ми чланак

Како је Весић у Кризном штабу, а није његов део?

0

Nije nimalo čudno to što je dobar deo javnosti bio pogrešno ubeđen da je Goran Vesić član Kriznog štaba, te posledično zatražio njegovu ostavku na članstvo u tom telu, a nakon što je objavljen snimak na kome se vidi da zamenik gradonačelnika Beograda prisustvuje skoro pa kafanskoj proslavi fudbalskog kluba Crvene zvezda.

Горан Весић често је током претходних месеци присуствовао седницама Кризног штаба, јавно се противио одлукама о затварању угоститеља и тржних центара, повремено је и пре епидемиолога и саопштења Владе најављивао које ће нове мере бити донете, потанко објашњавајући епидемиолошку ситуацију.

Међутим Горан Весић није члан Кризног штаба. То је донекле потврдила премијерка Ана Брнабић („не знам да ли је он (Весић) члан или долази по позиву, како бих тражила оставку и избацила га из Кризног штаба ако он није члан Кризног штаба… некада долази Весић, некада градоначелник Радојичић“), а исто се може видети у Одлуци о образовању Кризног штаба, из октобра прошле године.

У овом документу наведени су поименице чланови, међу њима се налази градоначелник Београда Зоран Радојичић, али не и његов заменик. Истовремено, у овој одлуци стоји и да „Кризни штаб може ангажовати стручна лица ради извршења задатака због којих је образован“, што би могло да објасни присуство Горана Весића „по позиву“.

Правница Катарина Голубовић, председница Јукома, објашњава да по Закону о планском систему приликом доношења одлука о јавним политикама могу се на седнице тела позвати и особе које нису њихови чланови, али да у том случају они не учествују у доношењу одлука.

– Закон о планском систему регулише процес учешћа и доношења одлука у планирању јавних политика. Често се дешава да ја или моје колеге присуствујемо састанцима радних група на којима износимо своје мишљење и ставове, али немамо право одлучивања – каже Голубовић.

Како у свету пролазе неодговорни? И из света долазе примери да политичари на власти крше противепидемијске мере. За разлику од Србије, они међутим бивају кажњени. Тако је јуче објављено да је норвешка премијерка Ерна Солберг новчано кажњена са мало више од 1.700 евра јер је присуствовала прослави на којој је било 13 особа, док су мере забрањивале окупљање више од десет. Премијерка је јуче казала да ће казну платити, извинивши се још једном док је полиција саопштила да иако у већини сличних случајева не изриче казне, овога пута ће то урадити јер је премијерка била носилац владиних мера.
А управо је питање у коликој мери је Горан Весић учествовао у доношењу одлука, и колико је заправо прецизна слика да је његов глас често надјачавао ставове лекара из ковид зона и оних из самог Кризног штаба.

Политиколог Бобан Стојановић сматра да ниједна одлука коју је Кризни штаб до сада донео, не би могла да постоји без сагласности председника Србије Александра Вучића, као што ни улога коју је Весић заузео у том телу не би била могућа без аминовања председника.

– Претходних месеци Весић је објављивао одлуке Кризног штаба пре лекара или саме Владе, И то најчешће када су се оне односиле на попуштање мера. Тако је он постао нека врста „доброг полицајца“спрам лекара, који су лоши полицајци, јер упозоравају на опасност – каже Стојановић.

Он истиче да верује да је сам „Горан Весић пустио у јавност снимак са те прославе, а све у склопу припреме кампање за београдске изборе, односно покушаја да постане пријемчив одређеним циљним групама“.

– И то пре свега онима којима, на пример, није јасно зашто не може у ресторану да буде 30 људи, а у продавници рецимо може да буде дупло више. Он тако за један део јавности, угоститеље на пример или запослене у тржним центрима, почиње да делује као „глас разума“, а не као онај који је раскопао целу Скадарлију – каже Стојановић.

Међу онима који су затражили оставку Весића на место члана Кризног штаба и место заменика градоначелника Београда је и Скупштина слободне Србије. Члан ове организације епидемиолог Зоран Радовановић каже да је јасно да је Горан Весић присуствовао седницама Кризног штаба као представник Београда, и да због свог присуства на прослави у јеку пандемије мора да сноси одговорност.

– Весић је у јавности гласноговорник питања која се односе на економију и битан фактор у константном прегањању са стручним делом Кризног штаба око мера које треба да буду на снази. Својим заступањем економских интереса, мада су то у ствари најчешће били интереси власника ноћних клубова, богаташа повезаних са СНС-ом, он је вршио притисак на лекаре – каже Радовановић.

Осврћући се на извињење Горана Весића, који је између осталог рекао да се није дуго задржао на прослави те да је отишао чим је дошла музика, Радовановић каже да је такво извињење „вађење какво би се могло чути од ученика петог разреда“.

– Присуством на тој прослави показао је да не поштује мере у чијем је доношењу сам учествовао и зато мора да сноси одговорност – закључује Радовановић.

И из света долазе примери да политичари на власти крше противепидемијске мере. За разлику од Србије, они међутим бивају кажњени. Тако је јуче објављено да је норвешка премијерка Ерна Солберг новчано кажњена са мало више од 1.700 евра јер је присуствовала прослави на којој је било 13 особа, док су мере забрањивале окупљање више од десет. Премијерка је јуче казала да ће казну платити, извинивши се још једном док је полиција саопштила да иако у већини сличних случајева не изриче казне, овога пута ће то урадити јер је премијерка била носилац владиних мера.