Прочитај ми чланак

Како је Хрват постао „Србин“

0

Ако бисмо којим случајем провирили преко комшијског плота, неке би можда изненадило, а многи би се уверили да њихова “љубав” према Србима у претходних сто година није нимало избледела. Толико смо им драги да нас брижно чувају од Европске уније, а колико им недостајемо говоре и налепнице са нашим именом.

583123_srbe-na-vrbe_f

Тако је пре неколико дана у близини једног загребачког вртића осванула налепница “Српско породично стабло” са силуетама људи обешених о гране, наравно алудирајући на шовинистички усклик с почетка двадесетог века. Да подсетимо, израз “Србе на врбе” сковао је Словенац Марко Натлачен, поданик Аустроугарске монархије, као наслов своје песме пред почетак Великог рата. Израз се касније користио током свих ратова на простору бивше Југославије, а био је спровођен и у пракси, посебно у Мачви 1914. и током постојања НДХ.

И док код комшија буја неоуставштво, један уметник се дрзнуо да покаже свом народу какви су заправо Хрвати и колико је “њихова лијепа” заиста лепа. Глумац Рене Биторајац је, после објављеног видеа под називом “Ми Хрвати”, под сталним притиском појединих хрватских медија и појединаца који му лепе етикете “ћелаво го*но”, “великосрпски смрад” и “четник”.

Хрвати опет провоцирају: Испред вртића осванула налепница која позива на линч Срба
У емисији “Бујица”, познатој по проусташким гостима, су чак објавили и његову кућну адресу на којој живи са супругом и двоје деце. Током прилога се константно ниподаштавају његови квалитети као уметника и занемарују филмови и серије на којима је радио, уз закључак да је снимање рекламе за пиво његово највеће достигнуће.

И кад га већ сврставају у супротни табор, Ренеу је прорадио инат, могли бисмо рећи српски, па је злим језицима одговорио новом песмом “Лијепа наша“ у којој се на ироничан начин бави друштвено-политичким проблемима у домовини. Приметно је да је она блажег тона, можда зато што је првом песмом хтео само да скрене пажњу, јер је свака реклама добра реклама, а другом да пробуди и подстакне шире народне масе на размишљање.

Занимљиво је ипак да остаје нејасно зашто га називају великим Србином, када се ни у једној песми, за разлику од педера, Рома и комуниста, не спомињу Срби, ни као проблем, а још мање као решење проблема.