Прочитај ми чланак

Како да у 7 корака легализујете свој објекат

0

Teca-sa-Dunava(Телеграф)
Након што је донет Закон о катастарској легализацији, Министарство за грађевину и урбанизам сачинило је Правилник којим се прецизира поступак катастарске легализације.

Право на укњижбу нелегалних објеката имају власници кућа површине до 300 квадрата, станова и викендица до 200, занатских радњи и пословног простора до 100 и гаража до 30 квадратних метара. Такође, овим Правилником се прописује степен завршености објеката и уређује упис својине за оне који су зидали на туђем земљишту.

Погледате како да легализујете свој објекат:

1. Утврдите која је служба за катастар непокретности надлежна за упис

Надлежна служба је она служба за катастар непокретности која обухвата подручје општине на којој се непокретност налази. Списак свих служби за катастар непокретности, са контактима, можете наћи на интернет страници РГЗ-а www.ргз.гов.рс

2. Утврдите правни статус непокретности

Могућности и начин уписа права на одређеној непокретности зависе пре свега од њеног правног статуса, односно стања уписа у катастру непокретности. Зато у другом кораку утврдите тај статус, увидом у стање у катастру непокретности, што се остварује издавањем листа непокретности или непосредним увидом у евиденцију и добијањем усмених информација и објашњења од службеника РГЗ-а.

3. Утврдите време изградње објекта

Упис права својине на објекту врши се ако је тај објекат, односно део објекта изграђен без грађевинске дозволе, односно одобрења за изградњу и потврђене техничке документације до 11. септембра 2009. године.

Орган надлежан за упис права својине утврђује време изградње објекта на основу доказа прописаних Законом, као и уз извођење доказа прописаних законом којим се уређује општи управни поступак.

4. Припремите документацију

Постоји више различитих ситуација, и у зависности од тога у којој је, власник објекта припрема документацију. Најчешћи случајеви су:

а) Упис права својине на основу уговора о купопродаји, уколико је продавац уписан као власник непокретности

б) Упис права својине на основу уговора о купопродаји, уколико продавац није уписан као власник непокретности

ц) Упис права својине на основу уговора о купопродаји, уколико је предмет купопродаје објекат или посебан део објекта

д) Уколико је објекат уписан у катастар непокретности без грађевинске и употребне дозволе

Потребну документацију за све наведене случајеве можете наћи на сајту www.ргз.гов.рс.

5. Објекти који нису снимљени – обавити увиђај

За објекте који нису снимљени доставља се документација у складу са чланом 8. Закона, коју израђује регистровани извођач радова геодетске струке, а коју чини снимак објекта са Законом прописаном садржином, записник о извршеном увиђају и по потреби спецификацијом посебних делова објекта по етажама.

Записник о извршеном увиђају сачињава регистровани извођач радова геодетске струке са одговарајућом лиценцом.

6. Набавити спецификација посебних делова објекта

Спецификација посебних физичких делова објекта садржи све податке о тим посебним деловима који се могу уписати у одговарајући лист непокретности, а нарочито намену (стан, пословни простор или гаража, одн. гаражно место), број, површину, собност (структуру), ниво (спрат) на којем се налази, као и положај у оквиру објекта.
Спецификацију посебних делова објекта израђује геодетска организација која испуњава услове у складу са законом.

7. Поднети захтев

Захтев за упис права својине на објекту, односно делу објекта који је изграђен без грађевинске дозволе, односно одобрења за изградњу и потврђене техничке документације, као и објекта који се користи без употребне дозволе подноси се органу надлежном за упис права својине на подручју на коме се објекат налази.