Прочитај ми чланак

Какав нас остатак лета чека?

0

Многи су почетком године наговештавали врело лето у нашем региону, али Недељко Тодоровић из РХМЗ каже да су прогнозе на сезонском нивоу доста незахвалне-

Као и да ће остатак лета бити топао, али без екстремно високих температура.

Недељко Тодоровић је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао да су прогнозе на сезонском нивоу доста незахвалне, као и прогнозирање да ли ће неко годишње доба бити много изнад или испод просека.

Указао је да је ове године јул био изузетно кишовит, а досадашњи јул је око просечних вредности, зависи како које место јер су падавине неуједначено расподељене.

„Мај, јун и јул су најкишовитији месеци у нашем поднебљу, највише кише падне али у виду пљускова, значи не пада сваки дан, али када падне, падне велика количина. То су пљускови који у једном даху, у року пола сата или сат, донесу преко 50, 60, 70 литара по квадратном метру“, навео је Тодоровић и додао да поређена ради просечна вредност у јуну је 90 литара кише, а јулу 70 литара кише по квадратном метру.

Практично у два, евентуално три пљуска може да се испуни та месечна просечна вредност, а осталим данима нема кише, додао је Тодоровић.

Указао је да су управо мали водотоци, потоци и реке, осетљиви на те пљусковите падавине и да се сваке године догађају бујичне поплаве, што смо имали и ове године.

Када је реч о томе какво нас време чека, Тодоровић каже да ће бити топло време, право летње, али без екстремних температура од преко 35 степени.

„Биће топло, у већини дана сунчано са овим температурама, око 30 степени, можда негде око 32, 33, 34 степена“, додао је Тодоровић.

Навео је да сваки четврти, пети или шести дан може да буде пљускова локалног карактера и онда тада евентуално може да буде мањи пад температуре.

Може у августу евентуално два-три дана да максимална дневна вредност пређе тих 35 степени, али то је врло мали број дана, чак испод просека.

Прогноза падавина најзахтевнија

Указао је да је прогноза падавина најзахтевнија, као и да је у зимском делу године, од новембра до априла, много лакше прогнозирати падавине, јер тада облаци покривају цело подручје Србије и онда пада дуготрајна киша у свим местима по пола дана или дан.

„Међутим, када дође лето, онда је проблем са том прогнозом у смислу одређивања локације, али ми препознајемо – знамо и искуствено, а и модели које ми корстимо у прогнозирању у три-четири дана унапред нам дају ситуацију у којој ми препознајемо да ће бити локално јаких пљускова“, рекао је Тодоровић.

Истакао је да могу дан-два унапред поједини региони земље да се издвоје као потенцијално угроженији, али тек када се направе ти облаци и радарски се детектују онда се зна тачна локација тог облака и процењује његова путања у наредних сат, два или три и даје нека врста упозорења.