Прочитај ми чланак

Кад полиција због протеста дође на врата самохраних мајки, новинара и активиста

0

У Нишу и околини се сада већ гласно говори о полицајцима који су у суботу ујутру, не показујући налоге, вршили притисак на активисте и грађане да не иду на протест, таргетирали их као организаторе и претили кривичним и новчаним казнама. Са друге стране, новинарка Далиборка Алихоџић која је из тог града извештавала са протеста за Вечерње новости, оградила се од свих текстова испод којих нису њени иницијали, уз коментар - "нека служи на част онима који себе називају уредницима и новинарима".

Две самохране мајке посетила је полиција јутро уочи протеста. Једна – активисткиња из Ниша, која је на мрежама подржала најављену блокаду широм земље.

„Дошли су, упозорили су да се чини кривично дело. Мада, ја заиста не знам шта је овде кривично дело“, каже Данијела Вујошевић.

Вујошевић каже да су је полицајци питали да ли је она организатор.

„Рекла сам да сам видела позиве на друштвеним мрежама, као и остали“, говори она.

Друга самохрана мајка је – новинарка у Прокупљу.

„Ја сам и том полицајцу рекла да сам ја новинар и да ћу ја да будем на протесту и да ћемо се видети тамо“, каже Биљана Рогановић.

Каже да јој је њихов долазак „у првом моменту био притисак“.

„Јер, пазите, позива вас полиција, долази на врата… Шта ће моје дете да мисли“, говори она.

Исто се за брата и његову супругу која је у другом стању питао и активиста Националне коалиције за децнетрализацију Саша Стојиљковић – међу „означеним“ организаторима због интернет-подршке блокади саобраћаја.

„Полицајац је покушао да ми саопшти усмено упозорење полиције да не смем да учествујем на протестима. Када сам питао шта то тачно значи, имам утисак да ни он није тачно знао. Држао је хрпу папира, међу којима сам успео да видим део скриншотова своје објаве и неких коментара“, каже Стојиљковић.

Пошто су му лупали на врата у седам сати ујутру, полицајац му је рекао „да ће компјутерски скенирати подручје протеста“, прича Стојиљковић.

„Пошто ми је прочитао мој број телефона наглас, рекао је да ће моћи да повежу да ли сам био или не и казнити ме“, рекао је он.

На који начин је полиција дошла до њихових адреса становања?

„Нисам их питала како су нашли адресу, али да она (полицијска службеница) ми је рекла по објавама на друштвеним мрежама“, каже Вујошевић.

Односно, како већина њих претпоставља, коришћењем модерних технологија, што би у овом случају представљало злоупотребу полиције у политичке сврхе, кажу у Националној коалицији за децентрализацију (НКД).

„Нешто на шта ми упозоравамо више година је да се спрема један законски оквир који смањује слободу окупљања и они управо у том што су креирали и функционишу. Међутим, и даље чак ове посете и полицијско уређивање Фејсбук налога, је нешто што није по закону и не би смело да се дешава“, каже Младен Јовановић, директор НКД.

Један од „означених“ као организатор био је и председник огранка Народне странке у Нишу. Није био код куће, па је отишао сам.

„У полицијској станици сам се практично сусрео са полицајцем који је био на адреси. Они су ми рекли како су хтели да ме пријатељски посаветују да по члану закона ‘тог и тог’ не смем да кршим јавни ред и мир. Ја сам им рекао да то нисам ни планирао“, каже Ђорђе Станковић из Народне странке.

Не очекује да ће бити кажњен јер, као и остали, тврди да полиција за то нема основа.

Блокаде и протести у Нишу протекли су без туча и инцидената, али је још једна новинарка – Далиборка Алихоџић – доживела непријатност од редакције Вечерњих новости, за коју ради, и објавила да се ограђује од текстова са протеста у том граду, који нису потписани њеним иницијалима.

На твитеру је објавила као пример текст о демонстрантима који су, како стоји, у Нишу расплакали дете.