Прочитај ми чланак

Јавним новцем праве „Вучићев Београд“

0

Потпуно је бесмислено да се за радове на Савском тргу, попут поплочавања или изградње споменика Стефану Немањи, ангажују странци, а све се то ради како би власт направила Београд по својој мери, сматрају саговорници Данаса поводом информације да су на међународном конкурсу пројекат за уређење пешачког парка на Савском тргу добиле архитекте уз Шпаније, а не из Србије.

Архитекта Драгољуб Бакић је такав потез градских власти оценио као „апсолутну бесмислицу и непотребно трошење новца“, јер је, како је истакао, тај пројекат могао да уради било који студент Архитектонског факултета у Београду.

Printscreen Nova S

Градске власти су расписале два конкурса за уређење Савског трга. На првом конкурсу победио је београдски архитекта Петар Арсић и да је тада планиран споменик Стефану Немањи од 14 метара висине.

– Међутим, без икаквог образложења тај конкурс је поништен, а објављен је међународни конкурс на којем је Немања ‘порастао’ на 28 метара, а уређење парка добила су двојица старијих шпанских архитеката, рекао је Бакић.

Он за Данас указује да је трг потпуно дефинисан – има железничку станицу, пошту, болницу, полукруг зграда где је бивши биоскоп „Партизан“, те измештену трамвајску линију која уместо право иде из Савске улице у Карађорђеву и прави полукруг.

– Када гледате на слици, тај пешачки трг изгледа лепо, немам ништа против како је уређен, једино што ће бити празан, без пешака. Док буде интересантан споменик Стефану Немањи биће пешака, после тога их ту више неће бити. Такође, мислим да је бесмислено ту радити пешачки трг. Биће лоше саобраћајно решење, јер ће приближити две раскрснице на Немањиној улици, значи од Савског трга до Сарајевске улице је врло мали размак, поготово када убаците трамваје који сада скрећу у полукруг, па долазе из Немањине, Савске и Карађорђеве улице. То ће да буде саобраћајно чвориште. Сигурно ће се направити саобраћајни хаос. Ту где се Немањина улица саставља са Савским тргом биће саобраћајни чеп. Нису решили саобраћај него су га искомпликовали – објашњава Бакић за Данас.

Мила Поповић из Странке слободе и правде, истиче за Данас да Горан Весић и Александар Вучић желе да промене изглед Београда и да од њега направе град по својој мери.

– Зато смо сведоци прављења Абу Дабија поред Саве са све шопинг молом, укидањем железничке станице, измештањем деценијске трасе метроа. Једна погрешна одлука вуче другу, а цену плаћа Београд који нестаје пред нашим очима – указује Поповић. И она сматра да је бесмислена одлука да изглед Савског трга одреде Шпанци, а не домаће архитекте.

– Зато, између осталог, имамо и одлуку да се поруши споменик жртвама рата и браниоцима отаџбине 1991-1999. који је био подигнут на Савском тргу – указује Поповић.

Раде Вељановски, одборник у Скупштини Града из редова Грађанског демократског форума и пензионисани професор Факултета политичких наука, истиче за Данас да постоји очигледна тенденција да људи који доносе важне одлуке „то чине онако како њима одговара, нетранспарентно и мимо јавности, па чак и мимо самих институција“.

– Ја као одборник нисам имао прилике да о томе добијем праву информацију, а камоли да одлучујем. Потпуно је бесмислено да се за радове попут поплочавања Савског трга или изградњу споменика Стефану Немањи ангажују странци. Не можемо да тврдимо, с једне стране, да смо ми земља која је у успону и развоју, а с друге да стално игноришемо сопствене стручњаке. А то тражење услуга од странаца оставља простор за корупцију, да се скривено и нетранспарентно троши новац грађана Србије – указује Вељановски.

Без одговора

Редакција Данаса послала је градским властима молбу за коментар од главног урбанисте Марка Стојчича поводом изјаве архитекте Драгољуба Бакића да је „бесмислено“ то што су на међународном конкурсу пројекат за уређење пешачког парка на Савском тргу добиле архитекте уз Шпаније, а не из Србије, као и објашњење зашто је објављен међународни конкурс и поништен први на којем је победио архитекта Арсић. Нажалост, одговор нисмо добили до закључења овог нашег издања.