• Почетна
  • ДРУШТВО
  • „ДОКАЗ РАСТА АНТИРУСКЕ ХИСТЕРИЈЕ“: И хуманитарна помоћ Русије УКР је инвазија
Прочитај ми чланак

„ДОКАЗ РАСТА АНТИРУСКЕ ХИСТЕРИЈЕ“: И хуманитарна помоћ Русије УКР је инвазија

0

ukraina deca I humanitarna pomoć Rusije UKR je invazija-1.si

Москва — Начин на који САД приказују руске хуманитарне акције за југоисток Украјине одраз су лицемерних исполитизованих аспирација које иду на руку Кијеву, каже Рјабков.

Начин на који амерички званичници приказују руску иницијативу да се упути хуманитарна помоћ народу на југоистоку Украјине и расељеним лицима из тог региона је још један доказ да је антируска хистерија попримила значајан карактер и размере, казао је заменик шефа руске дипломатије Сергеј Рјабков, пренео је Итар-Тасс.

Очигледна хуманитарна и хумана сврха наше сугестије и наше иницијативе се одбацује, а дискусија се фокусира на то како да се обезбеди да под видом достављања хуманитарне помоћи Русија не испоручи Украјини нешто што не задовољава САД, рекао је он, преноси Итар-Тасс.

American ambassador Power talks to Russia's ambassador Churkin before a vote regarding the Ukrainian crisis is taken at the U.N. Security Council in New York

САД: И помоћ Русије УКР је инвазија

Њујорк/Женева — Саманта Пауер је упозорила Русију да ће се на било какву њену даљу помоћ Украјини, чак и под изговором испоручивања хуманитарне помоћи, гледати као на инвазију.

OSCEsi
ОЕБС спремана за хуманитарне акције у Украјини

ОЕБС је спреман да пружи помоћ у хуманитарним акцијама у Украјини, изјавио је данас председник ОЕБС-а и швајцарски шеф дипломатије Дидије Буркхалтер.
Он је поздравио данашњу најаву Међународног комитета Црвеног крста да ће ангажовати додатне тимове да помогну становништву које живи у све тежем хуманитарном и безбедносном окружењу, објављено је на сајту ОЕБС-а.
Буркхалтер је у телефонском разговору са председником Црвеног крста Петером Маурером истакао да ОЕБС, иако није хуманитарна организација, жели да помогне у хуманитарним акцијама Украјине, Цревног крста и других хуманитарних агенција, преноси Итар-Тасс.

Америчка амбасадорка у УН је ово упозорења изнела у Савету безбедности.

Истовремено, на ванредној седници Савета безбедности одржаној синоћ поводом хуманитарне ситуације у Украјини коју је тражила Русија, руски амбасадор у УН Виталиј Чуркин је назвао ситуацију на истоку Украјине, посебно у региону Луганска и Доњецка, „катастрофалном“.

Он је рекао да Москва жели да пошаље хуманитарни конвој у та два подручја под покровитељством Међународног комитета Црвеног крста , пренео је АП.

Чуркин је такође позвао на хитну обуставу украјинске војне акције на истоку и оштро осудио најновији извештај УН о стању људских права у Украјини као једностран и у којем се „јединице самоодбране оптужују безмало за све осим канибализма“ .

Он је захтевао одговор на то зашто у извештају није осуђена употреба артиљерије и другог тешког наоружања којим украјинска војска уништава стамбене зоне и инфраструктуру, посебно у Доњецку и Луганску.

Пауер је указала да Русија није само повећала помоћ проруским снагама већ је нагомилала „све већи број“ војника и оружја у близини границе и започела масивну војну вежбу ове седмице, преноси АП.

Она је изнела тврдњу и да је Русија лансирала пројектиле преко границе на територију Украјине.

Пауер је додала да је Русија предложила стварање „хуманитарних коридора“ како би испоручивала помоћ проруским снагама.

„Хуманитарну ситуацију треба решавати, али то не треба да чине они који су је изазвали“, рекла је она.

Ако Москва жели да пошаље помоћ, онда њу треба да испоруче неутралне међународне хуманитарне организације, укључујући Међународни комитет Црвеног крста, казала је Пауерова.

Чуркин је навео да је Русија спремна да делује са оптималном транспарентношћу, као и да дозволи међународној заједници да надзире хуманитарне конвоје и дистрибуцију помоћи, пренео је Ројтерс.

Пауер је такође рекла да је Русија прошле седмице поново изнела идеју о слању руских мировних снага на исток Украјине.

„Руски мировњак у Украјини је оксиморон“, казала је Пауер, додајући да су на сваком кораку кризе у Украјини Руси саботирали мир, преноси АП.

Russia's Ambassador to the United Nations Churkin addresses the U.N. Security Council at the U.N. headquarters in New York
Washington Times: Европа ће се договорити са Русијом без америчке помоћи

Русија не планира да окупира Украјину, исто као ни Грузију пре тога. Као било која велика држава, она само штити своје интересе у региону, пишу амерички медији. Новинари позивају САД да одустану од мешања у конфликт и оставе то ЕУ.

Бол породица путника који су погинули у паду малезијског авиона у Украјини је сасвим јасан. Према америчким подацима, „руски сепаратисти“ су побркали малезијски Боинг 777 са украјинским војним авионом. Али, у суштини тај инцидент ништа не мења, каже аналитичар Wасхингтон Тимес.

Тела путника се још нису ни охладила када су амерички „јастребови“, на пример, Џон Мекејн, почели да позивају на санкције и испоруке оружја Украјини, цитира америчке новине ИноТВ. Али, најбољи одговор ће бити да се ништа не ради, тврди аутор. Он подсећа да примери случајних напада на путничке авионе нису тако ретки: Кина је 1954. године оборила авион Хонг Конга, Бугарска корејски 1983., САД ирански 1988., Украјина руски 2001. године.

Ипак, ни један случај није био повод за отворени сукоб, чак ни у време хладног рата. Службе цивилне авијације морају више рачуна да воде о томе шта се дешава на земљи, а САД и Европа могу припретити Москви да ће следећи пут забранити све руске међународне летове. А, САД немају разлога за озбиљније кораком тврди Washington Times.

„Русија није Совјетски Савез, а Владимир Путин није Јосиф Стаљин. За разлику од СССР Русија не представља идеолошку или војну опасност за Америку. У суштини, путинска Русија се, судећи по свему, вратила у стање традиционално велике државе, која је забринута за поштовање мира и безбедност граница. Њене амбиције су свирепе, али ограничене“, пише аналитичар.

Русија, очигледно, није заинтересована за „гутање“ Украјине, исто тако као што пре није прогутала ни Грузију. Тако да је „даља агресија на Запад“ мало вероватна. Председник Обама је врло тачно оценио Русију као „регионалну државу“, и зато је ситуација у Украјини „трагична, али није стратешки значајна за Америку“, сматра новинар. „САД нису никада сматрале битним фактор независности Кијева, а још мање питањем од животног значаја, у односима са Руском империјом или Совјетским Савезом“, додао је он.

Наравно, да Украјинци заслужују симпатије и да је потребно вршити економски и дипломатски притисак на Русију. Али, ти кораци морају имати „још неки циљ, осим казне“. САД треба да се баве важнијим интересима, на пример, у Ирану, Авганистану, Сирији и другим регионима.

Осим тога, Европа сада мора да сноси одговорност за сопствену безбедност. На крају крајева, њена привреда је 8 пута већа од руске. „Украјинска криза је у суштини проблем Брисела, а не Вашингтона“ и зато на челу„међународне кампање против Москве“ треба да стоји Европа, закључује Washington Times.

(Агенције)