Данска је прва у свету увела порез на угљеник у пољопривреди, а сточарима ће се наплаћивати скоро 100 евра годишње за емисију гасова стаклене баште из сваке од њихових крава.
После вишемесечних мукотрпних преговора са трговинским телима и еколошким групама, данска владајућа коалиција је договорила ефективну пореску стопу од 16 евра по тони еквивалентне емисије угљен-диоксида из стоке, укључујући краве и свиње.
Земље широм света покушавају да смање емисије штетних гасова из индустрије производње хране која чини скоро четвртину глобалних емисија.
Преживари попут крава и оваца производе метан кроз свој систем за варење, док синтетичка азотна ђубрива у трави коју једу такође производе гасове стаклене баште. Сточарство чини 11 одсто глобалних емисија, од чега скоро две трећине отпада на краве.
Дански споразум, који поставља основу за увођење намета 2030. године, договорен је само неколико месеци након што су фармери протестовали широм Европе против мера ЕУ за заштиту животне средине.
Мете Фредериксен, данска премијерка левог центра, рекла је да се нада да ће порез „утрти пут напред регионално и глобално“ за сличне иницијативе, преноси „Фајненшел тајмс“.
Очекује се да ће парламент Данске гласати за усвајање пореза касније ове године.
Нови Зеланд је овог месеца одустао од покушаја да уведе сличан порез на фармере оваца и крава у покушају да смањи емисију метана.