Прочитај ми чланак

ХРВАТСКА СТРАХУЈЕ ОД СРПСКИХ ЛЕТЕЛИЦА Ми-35М! Назвали су их српске вражије кочије

0

- Србија ће набавком летелица Ми-35М знатно повећати ватрену моћ своје хеликоптерске компоненте, пише у најновијем броју загребачки политички недељник "Глобус"

После „страха“ који су показали поводом набавке „мигова“ 29 за потребе Војске Србије, Хрвате је забринула и договрена куповина хеликоптера Ми – 35 који би, према њиховом мишљењу требало да ојачају наше ваздухопловство.

FOTO: EPA/SERGEI ILNITSKY

– Србија ће набавком летелица Ми-35М знатно повећати ватрену моћ своје хеликоптерске компоненте, пише у најновијем броју загребачки политички недељник „Глобус“.

У тексту посвећеном набавкама у српском Ратном ваздухопловству под насловом „Српске вражје кочије“ новинар Јан Ивањек констатује да ће модернизација хеликоптерске флоте Војске Србије донети промене у односу снага у региону:

– Србија ће једина у хрватском суседству имати праве борбене хеликоптере. Посебно је значајна најава председника Александра Вучића, изречена приликом вежбе Заједнички удар, да ће се у Русији купити још три хеликоптера Ми-17, али и четири јуришна хеликоптера Ми-35, констатује лист у својој анализи.

Загребачки недељник подсећа на договорени посао Србије о набавци „ербасових“ летелица Х145М, које ће почети да пристижу већ крајем ове године и признаје да су упоредиви, али не и равноправни, са америчким „кајовама“ које је набавила Хрватска.

Хрватска јавност, иначе, са дозом омаловажавања гледа на набавку руских „мигова“ за српско војно ваздухопловство.

„Глобусов“ новинар, међутим, цени најаву куповине летелице Ми-35М и подсећа на надимак који су совјетској летелици, због тешког оклопа и велике ватрене моћи, наденули авганистански муџахедини – „ђавоље кочије“.

Јачање хеликоптерске авијације објашњава намером Србије да предупреди кризе на Косову и Метохији и евентуално Босни и Херцеговини.

– Фокус је и даље на Косову и евентуалном сукобу са тамошњим снагама сигурности, али и герилским формацијама. Војске Србије настоји да се фокусира на мобилне снаге за брзу реакцију, очито усмерене на интервенцију на Косову, што је потврђено и количином и типовима хеликоптера који се набављају“, пише „Глобус“, осењујући да „Вучићева флота јуришних оклопних хеликоптера служи за „застрашивање Косова“.

Овај магазин наводи и да одуговлачењем са куповином ПВО система и набавком половних „руских ловаца, конценционални сукоб Србија не сматра озбиљном претњом у блиској будућности“.

– Асиметрична угрожавања су у јасном фокусу, било да је реч о Косову или напетостима у БиХ, као и у Санџаку, те се сходно томе оружане снаге и развијају од хеликоптера до ограничене модернизације личне опреме војника у пројекту „1.500 плус“ – опремања војника модерним комуникационим, оптроничким, заповедним, заштитним и оружаним системима – наводи „Глобусов“ новинар.