Прочитај ми чланак

ХОЋЕ ДА УНИШТЕ Рупску реку! Довукли машине, странци испитују резерве олова и цинка

0

Од пре недељу дана поред Рупске реке у Црној Трави, једне од начијстијих река у Србији на свом изворишту, тешка је машинерија за испитивање резерви олова и цинка како би се, евентуално, направио рудник, а све по дозволи Министарства рударства и енергетике Владе Србије.

Радове на локацији села Рупље, на такозваној Турској ливад испод рибњака, где иде пут за Острозуб преко реке, и где се Острозубска река улива у Рупску реку, изводи лиценцирана фирма „Геопс Балкан дриллинг сервицес“ из Бора. Вода са бушотина се у великој колични тренутно улива у Рупску реку.

Снимке са лица места направио је Ненад Вучковић. Реаговали су активисти „Еко Србија“ и неформална еколошка група „Битка за Власину“, која пише да „Оваквим деловањем угрожене су општине Црна Трава, Власотинце и Лесковац кроз које протиче Рупска река (спада у 3 најчистије реке у Србији), а пре свега водозахват из кога Грделица добија питку воду“.

„Предстоји нам још једна битка, највећа од свих. Постоји могућност и ископавања литијума у врањском басену у селима Спанчевац и Клиновац у општини Бујановац“, кажу за Југмедиу у Ецо Сербиа, додајући да одлив тешких метала у реку сигурно представља опасност за еко систем када су у питању ископавња поред саме реке у Црној Трави.

Ненад Вучковић, који је био на лицу места каже да је случја, практично, сакривен од јавности те да су му радници на терену рекли да је улив олова и цинка у Рупску реку, свакако штетан по здравље људи.

„Из еко удружења и од пријатеља Александра Павловића великог и дугогодишњег заједничког саборца сам замољен, а и као админ ЦОРРЕЦТ градјанске иницијативе – групе, да одем горе на лицу места и да погледам о чему је реч. Понедељак сам отишао горе ту је била и риболовачка служба „Ветерница“ Лесковац. Питао сам раднике и у разовору са њима они су ми дословце рекли да копају и врше истраживања за рудник олова и цинка. У питању је Грот Крива Феја. Рекли су ми да је био неки инспектор као и председник Црне Траве и да је све у реду. Питао сам га ова прљава вода о чему је реч, он је рекао да су наишли на неки извор и да то није опасно а ја сам га онда упитао да ли је опасно ако се помеша са разним слојевима и металима, неметалима гасовима на дубини, на шта је он одговорио да је то је опасно. Затим сам га питао да ли зна да доле низводно постоји водозахват где место Грделица захвата воду за пиће рекао је – не, извинио сам се и захвалио на информацијама“, испричао је Ненад Вучковић за ЈуГмедиу.

Каже да су и у овом случају интерес појединаца ставља испред интереса грађана.

„Тај водозахват је стар преко 50 година и као први корисници воде која је по квалитету једна од водећих у Европи, мислим, односно, осећам и знам да имају приоритет у односу на МХЕ као и планирани рудник. Забринут сам за здравље грађана који о свему овоме, предпостављам, нису обавештени”.

Међутим, председник општине Црна Трава Сваловољуб Благојевић каже да ту нема никаквих загађења.

„Врше се само испитивања и биће готова за дан, два. Како се сада чини, овде нема дововољно руде које траже, па изгледа да ништа неће бити. А ми бисмо баш волели да се отвори рудник, да се људи запосле јер овде нема ничег осим шуме, а и то се масовне сече“, коментарише за ЈуГмедиу Благојевић.

Иначе на Рупксој реци, која се преко Грделице улива у Јужну Мораву и из које се снабдевају водом за пиће становници Грделице, има 2 изграђене мини хидроелектране, две на Власини и још 10 на њеним другим притокама, због чега еколошки активисти негодију, али Благојевић је уверен да нема загађења еко система и да сама локална смаоуправа има добит од рад тих МХЕ.