Прочитај ми чланак

ГРЧКИ КАПЕТАН ЈЕ ОДБИО ДА БОМБАРДУЈЕ СРБИЈУ, а онда је годинама трпео агонију

0

- Као православац не могу да учествујем у нападу на братски народ - рекао је Маринос Ритсоудис, капетан брода грчке ратне морнарице 1999. године, оглушио се о директно наређење и вратио брод у луку. Тиме су почела његова лична страдања.

Грчка је током бомбардовања била део НАТО алијансе, али из политичких разлога није учествовала у ваздушним нападима. Међутим, морнарица је добила наређење да уплови у Јадран, али један појединац се истакао храброшћу, супротстављајући се наређењима строгог војног поретка.

Маринос Рицудис, тада капетан брода „Темистоклис“ и потпоручник ратне морнарице, одбио је наређење да учествује у бомбардовању Југославије и уместо да крене на наш народ, вратио је брод назад у луку.

Многи грчки морнари стали су уз свог капетана, народ га је подржао, али га је ипак војни суд 1999. осудио на две и по године затвора. Притвором се нису завршиле његове недаће – суђено му је пред девет судова и избачен је из службе.

Храбри Рицудис данас ради као капетан на јахтама. Својевремено је тужио Грчку Европском суду за људска права, због неправде коју је доживео изреченом пресудом, међутим, ни на том суду није имао успеха.

Прву понуду Србије да му буде додељен орден је одбио скромно рекавши да му није потребно ништа, већ да „све заслужује храбри народ који је водио борбу против свих и без шансе“.

Ипак, у среду је свети архијерејски синод СПЦ доделио капетану Мариносу Рицудису из Пиреја орден светог цара Константина, „због његове жртвене љубави према братском српском народу, одбијајући да учествује у НАТО бомбардовању Србије 1999. године.

– Дубоко сам ганут и нисам могао да верујем да ћу после 18 година, од када сам одбио да учествујем у неправедном рату против овог народа, да доживим част и захвалност од моје браће православне, браће Срба. Све жртве вашег народа, традиција, предање, култура, било је најзначајније надахнуће за мене и осећам благодарност пред свима вама – рекао је том приликом Рицудис.

Подсетимо, бомбардовање Србије трајало је 77 дана, погинуло је најмање 2.500 људи, а процењено је да је материјална штета између 30 и чак 100 милијарди долара.