Прочитај ми чланак

ГЛУВИ ТЕЛЕФОНИ Тужилаштво 9 месеци не показује доказе против узбуњивача из Крушика

0

Одбрана узбуњивача из "Крушика" Александра Обрадовића, који је изнео у јавност како се посредством трговаца оружјем блиских Српској напредној странци годинама исисавао новац из те ваљевске фабрике, након чега је против њега Тужилаштво покренуло истрагу "због основане сумње да је извршио кривично дело одавање пословне тајне из чл. 240 став 2 Кривичног законика", девет месеци не може да види доказе.

Обрадовићев правни заступник, адвокат Владимир Гајић за Директно.рс каже да ни након девет месеци не може да добије доказе против Обрадовића на увид.

– То је на нивоу невероватног. Орган поступка, у овом случају Тужилаштво је дужно одмах окривљеног да упозна са доказима који га терете. Е, то „одмах“ траје девет месеци, а доказе још нисмо видели. Тужилац ми је рекао да је дао на вештачење, да му је вештак тражио продужење рока, обраћао се министарству одбране, оно му не одговара, он покушава на други начин да утврди, јер нема доказе да се ради о било каквој посебној тајни – рекао је Гајић и додао да тужилац сад покушава преко разних министарстава да добије потврду да се ради о некој другој државној или службеној тајни.

– Покушава преко њиховог тумачења да доказује да ли је нешто тајна или није. То је уређено законом, то није нечије мишљење. Нема ништа, предмет стоји замрзнут, доказе не могу да видим од првог дана. Копирао сам списе још на почетку поступка и једино што сам добио то су папири – документација која је настала на дан хапшења – рекао је Гајић.

Подсетимо, према документацији коју је Обрадовић доставио медијима, међу онима који су производе „Крушика“ куповали по повлашћеним ценама је и компанија ГИМ, коју је у тим пословним аранжманима представљао отац министра унутрашњих послова Небојше Стефановића – Бранко (Стефановић). Обрадовић тврди да је финансијско исцрпљивање Крушика почело 2014, кад је на чело те фабрике дошао „партијски (СНС) војник Младен Петковић“.

Александар Обрадовић ухапшен је 18. септембра 2019. године, после чега му је прво одређен кућни притвор, а та одлука је промењена после жалбе тужиоца.

Прихватањем те жалбе, Обрадовићу је одређен затворски притвор и он је из свог стана у Ваљеву 30. септембра одвезен у београдски Централни затвор. Недељник НИН је 10. октобра објавио прву незваничну информацију да је Обрадовић већ три недеље у притвору, а БИРН објавио детаље о том догађају, и после бурне реакције јавности, пар дана касније, одреаговале су и надлежне институције. У свега једном дану донете су две судске одлуке које су Александра Обрадовића вратиле у кућни притвор из ког је 30. септембра 2019. године пребачен у Централни затвор у Београду.