Прочитај ми чланак

Гинтер Кирхбаум: ЕУ неће толерисати други Кипар

0

Да ли ће Србија почетком јуна добити датум за почетак преговора с ЕУ, зависи од тога да ли испуњава услове дефинисане 2011. посебно у вези с Косметом. Као одбор Бундестага, ми то не можемо проценити. Зато се ослањамо на оцену Европске комисије која ће 16. априла објавити извештај о томе да ли постоји „видљиво и одрживо побољшање односа с Косовом”, каже за „Блиц” Гинтер Кирхбаум, председник Одбора немачког парламента за европска питања, пред којим су говорили Александар Вучић и Сузана Грубјешић.

Он каже да ће да сачекати овај документ да би видели који ће бити следећи кораци, и додаје и да се чланови одбора неће руководити само извештајем ЕК, већ ће узети у обзир и извештаје локалних и међународних НВО, Светске банке и амбасада.

– То ће нам дати свеобухватнију слику онога што се променило. Француски и немачки одбор за европска питања водиће заједничке политичке разговоре у Београду у априлу. Једва чекамо да чујемо од српских званичника, али и међународних НВО у Београду, шта се променило у последњих месеци.

Да ли су вас Александар Вучић и Сузана Грубјешић убедили да Србија заслужује напредак у евроинтеграцијама?

– Било је веома позитивно угостити Вучића и Грубјешићеву на састанку Одбора. Имали смо врло конструктивне разговоре. Ипак, они не морају мене да убеђују ни у шта – одувек сам мислио да би Србија требало да напредује у европским интеграцијама, али нисам занемарио ни преостале изазове и охрабривао сам српске званичнике да наставе с напорима. Србија не мора да ради реформе због ЕУ, већ због свог народа. Стабилан политички систем, владавина закона и борба против корупције и организованог криминала врло су важни за инвеститоре. Напредујући на овим пољима Србија ће помоћи да се отворе нова радна места. То је у рукама Србије.

Утисак је да никад до сада власт у Србји није урадила тако много, и по питању Космета и реформи, али опет нема адекватног одговора из Брисела. Зашто?

– Тачно је да је Србија напредовала по питању Космета. Састанак председника у фебруару и сусрети премијера врло су важни кораци. Али, има још много тога да се уради, да се преговара о многим питањима. Уколико је дошло до напретка, можете рачунати да ће Брисел то укључити у наредни извештај. Брисел не посматра Београд преко двогледа, већ има своје канцеларије које га извештавају свакодневно. Уколико је Србија напредовала, Брисел ће то ставити у извештај.

Да ли сте сагласни с изјавама да је Влада за шест месеци урадила више него претходна за четири године?

– Претходна влада је такође дала значајан допринос. Потребно је много, много година да би се излечиле националне ране. Понекад се ефекти тог процеса не могу одмах видети. Ми у Немачкој знамо да је за помирење са суседима потребно време, и да је то понекад болан процес за читаво друштво. Али, колико год то звучало грубо: ЕУ неће толерисати други Кипар: та тешка питања мораће бити решена пре него што Србија буде могла да се придружи ЕУ.

Да ли би избори у Немачкој могли да одложе добијање датума?

– Приступање Србије ЕУ неће играти значајну улогу на немачким изборима. Ми смо постигли консензус о тим питањима међу партијама и не видим како би избори у Немачкој могли да одложе процес приступања за више од неколико недеља. Све је у рукама Србије.

(Блиц)