Прочитај ми чланак

ДРЖАВА КРИВА ЗА СТАЊЕ У МЕДИЈИМА – држава је Александар Вучић

0

Упркос најави да ће се повући из медија, држава то није учинила, а последице такве одлуке најбоље се виде кроз ситуације у којима се налазе Тањуг, Политика и Вечерње новости.

Тањуг званично не постоји, иако и даље ради под неразјашњеним околностима, имовинско-правни односи у друге две наведене медијске куће и даље су нерашчишћени, а нагомилани дугови Вечерњих новости, за које још ником није јасно ко је одговоран и ко треба да их реши, прете да угасе овај лист.

– Држава сноси одговорност јер није расплела власничке односе ни у Политици, ни у Новостима. Кад кажем држава, мислим на Александра Вучића – каже за Данас бивша председница УНС-а и главна и одговорна уредница Политике, Љиљана Смајловић, одговарајући на питање ко је крив због катастрофалне финансијске ситуације у Вечерњим новостима.

– Информација је моћ, а новинаре Политике, Новости и Тањуга деморалише и обеснажује неизвесност у којој их држе. Кад је власник непознат, кад се годинама одуговлачи са решењима и све држи у в.д. стању, редакцијама се ускраћује свака аутономија а независна уређивачка политика је само фикција. Такви медији постају таоци политичке воље на коју не могу да утичу, а камоли да је контролишу, иако би то морала да буде њихова права улога у друштву. Појединачни новинари се херојски одупиру, али то су акциденти који не мењају укупну слику – истиче Смајловић.

Упитана колико се разликује ситуација у Вечерњим новостима од оне у Политици и Тањугу, с обзиром да је држава управљач, а да је од Тањуга већ „дигла руке“, наша саговорница каже да суштинске разлике нема.

– Ситуацију у Политици боље познајем од оне у Тањугу и Новостима, али немам разлога да мислим да се у нечем битном разликују. Ове редакције уништавају лоши менаџери који у јавности немају никаквог легитимитета. Одржавају се на управљачким местима захваљујући персоналној лојалности државној власти, без обзира на лош третман запослених и лоше укупне резултате, за које ником, а најмање новинарима, не морају да полажу рачуне. Друштво је на губитку јер су то још увек међу најбољим српским редакцијама. Али на овај начин и државни капитал заправо пропада. Александру Вучићу је преостало веома мало времена да то пропадање заустави. Ако му је то уопште намера – упозорава Смајловић.

Директор и главни уредник компаније Новости, Ратко Дмитровић рекао је за Данас да су Новости пред крахом због дугова старих више од пет година, а да држава, као управљач, једина може да реши проблем. Иначе Новостима прети гашење, упозорио је.

Бивши генерални директор и главни уредник компаније Новости Манојло Вукотић, не предвиђа такав сценарио.

– Вечерње новости се неће угасити. Уверен сам да држава то неће дозволити – каже Вукотић за Данас. Он није желео да коментарише актуелну ситуацију у Новостима, негирајући наводе да су дугови, због којих компанији прети колапс, нагомилани у време док је он био на њеном челу.

– Већ четири године немам везе са пословањем Новости и због тога не желим да анализирам тренутно стање. У моје време то су биле високотиражне новине, послови су се закључивали и уговори потписивали са већинским власником, Миланом Беком, кредити јесу узимани, али су камате редовно отплаћиване. Новости су пословале без проблема – истиче Вукотић. Он је на челу Новости био пуних 13 година, од 2000. до априла 2013., када је поднео оставку. Уверен је да држава неће дозволити гашење листа са традицијом од 70 година, али није сигуран ко ће регулисати финансијске дугове – Беко, као већински власник, али без управљачких овлашћења, или држава, са мањим власничким уделом али са управљачком функцијом над компанијом.

Милан Беко јуче није одговарао на наше позиве, а без коментара је био и Срђан Мушкатировић, његов представник у Надзорном одбору Новости.

– Не дајем изјаве за медије. Обратите се Новостима – поручио је Мушкатировић, не желећи да одговори на питање да ли ће Беко финансијски помоћи компанији којој прети гашење, а која је у његовом већинском власништву (62 одсто).

Подсетимо, Вечерње новости су једна од 24 спорне приватизације чија власничка трансформација није расветљена. Синдикат новинара „Новости“ тражио је од свих премијера и председника након 2006. године, кад су акције малих акционара продате на берзи, да саопште ко је стварни власник Компаније. Иако је Милан Беко новембра 2010. године јавно потврдио да је он већински газда, управљачка права су му одлуком Комисије за хартије од вредности одузета јуна 2011. и од тада Компанијом управља мањински власник – држава Србија. Незванично, Беку су одузета права управљања јер није хтео да откупи државни удео у Новостима. Александар Вучић је августа 2012. обећао да ће случај Новости, али и Политике која је у сличној ситуацији, бити решен за 15 дана. Формирана је и радна група од представника ресорних министарстава, али даље од тога се није одмакло.

Дугови

Пословање Вечерњих новости угрожено је због нагомиланих дугова, а запослени упозоравају да је због доспевања на наплату банкарског кредита од 425.000 евра у августу ове године могућ скори престанак изласка овог дневног листа. Кредит је подигнут 2012. године. Компанија је, како наводе, и даље под оптерећењем дуга од 11 милиона евра, затеченог 2013. године, као и пореског дуга држави из 2009, у износу од 103 милиона, који с каматама, износи више од 300 милиона динара.

Министарство информисања обећало помоћ

Државни секретар у Министарству културе и информисања Нино Брајовић разговарао је јуче са представницима редакције Вечерњих новости који су се јавно обратили Влади са захтевом да се реши власничко-управљачки статус Компаније и хитно предузму мере за финансијску консолидацију. Представници редакције нагласили су да Вечерње новости ликвидно послују, али су угрожени нагомиланим дуговима из прошлости и затражили да Министарства да посредује у тражењу решења за опстанак ове медијске куће, што је Брајовић прихватио.

Новинари Вечерњих новости траже да се у најкраћем року разреше односи између већинског власника Милана Бека и државе као управљача. Закључено је да треба што пре расправити и дужничко-поверилачке односе између Вечерњих новости и Штампарије Борба јер држава у једном има управљачка а у оба предузећа и власничка права.