Прочитај ми чланак

Данас се укида ванредно стање: Шта чека грађане већ од сутра, какве мере остају…

0

Ванредно стање требало би да буде укинуто данас, што практично значи да се дан касније, 7. маја, Србија враћа колико-толико нормалном животу.

Данас би, према најавама председника Србије, Александра Вучића, Народна скупштина требало да усвоји одлуку о укидању ванредног стања.

FOTO: N.S.

Како је објаснио, предлог за укидање ванредног стања треба да се нађе на дневном реду Скупштине, а онда да се објави у Службеном гласнику, тако да би већ од сутра могао да се укине полицијски час и ангажман војске у цивилне сврхе.

Предлог за укидање ванредног стања је дао Министар одбране, након чега је донет закључак Владе Србије, а онда уз потписе премијерке и председника послато Парламенту.

Вучић је објаснио да су за ублажавање мера и укидање ванредног стања испуњена два услова који су поставили епидемиолози: један да имамо седам дана испод 5 одсто раста потврђених случајева цовид 19, а други – да је мањи број људи на респираторима.

– Имамо и једно и друго, кумулативно стечене услове – констатовао је он и додао да је од сада све на одговорности и свести грађана да се придржавају препоручених мера.

Такође је најављено, да по укидању ванредног стања, следе и ванредне мере које ће бити на снази све до проглашења краја епидемије корона вируса.

Укидање ванредног стања мења ситуацију и за суграђане старије од 65 година, који ће поново моћи да излазе на улицу када пожеле, али уз мере опреза. Оно што је важно, и што сви стручњаци у Србији истичу, јесте да се враћање животу одвија уз поштовање мера који ће нас штитити од вируса корона.

Вртићи ће почети са радом 11. маја, као и продужени боравак у школама. Градски превоз у Новом Саду и Крагујевцу, као и међуградски железнички и друмски саобраћај, прекјуче је почео да ради. Од 8. маја креће и јавни превоз у Београду и Нишу.

У Београду за почетак ће се превозити искључиво запослени, са радним налогом послодаваца или персонализованом бус-плус картицом. Редари ће контролисати поштовање мера – излазак и улазак у возило један по један путник, на дуплим седиштима седи само по једна особа, налепнице на поду возила означаваће места за кретање путника, а тако ће бити и на стајалиштима.