Прочитај ми чланак

У пензију (20 одсто већу) у Србији могу и са 50 година живота

0

Бенефицирани радни стаж је могућ у скоро 40 индустрија у Србији, а тренутно то право има више од 100.000 радника.

Једна година проведена на таквом радном месту се рачуна као 14 месеци или чак 15, 16 или годину и по дана.

Зато можете отићи у пензију и са 50 година, односно са свега 14 година радног стажа мање него што је иначе потребно, а да притом пензија буде и до 20 одсто већа.

Право на бенефицирани радни стаж имају сви који су запослени на пословима на којима је рад нарочито тежак, опасан и штетан по здравље са једне стране, пише Блиц.

Запослени у државним институцијама

Право на бенефицирани стаж имају запослени у МУП, БИА, ВБА, ВОА, Министарству спољних послова, Управи за извршење кривичних санкција, Пореској полицији, Војсци Србије, а од децембра 2019. године и судије, тужиоци и заменици тужиоца.

МУП, МСП, БИА, ВБА, ВОА, Управа за извршење кривичних санкција, Пореска полиција, Војска Србије: са навршењем 55 година живота и 24 године стажа осигурања од чега 14 година ефективно проведених на радним местима на којима се стажа осигурања рачуна са увећаним трајањем
подофицир и официр у Војсци Србије: 53 године живота и 40 година пензијског стажа
пуковник у Војсци Србије: 54 године живота и 40 година пензијског стажа
припадници специјалних јединица БИА, ВБА и ВОА: 53 године живота и 20 година ефективно проведених на одређеним специфичним пословима у специјалној јединици
остали полицијски службеници: 60 година живота и 25 година рада од чега 15 година ефективно проведених на радним местима на којима се стажа осигурања рачуна са увећаним трајањем.
Балетски играчи и оперски певачи на списку за бенефицирани радни стаж
Са друге стране, право на бенефицирани радни стаж имају и занимања дефинисана у Правилнику о радним местима, односно пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем. На том списку се налази 37 различитих индустрија, тј. сектора:

Рудници
Геолошка и рударска истраживања
Црна металургија-железаре
Обојена металургија
Ливнице
Ковачнице
Производња ватросталног материјала
Ватростално зидање
Производња и прерада нафте и производња течног нафтног гаса
Шумарство и дрвна индустрија
Хемијска индустрија
Наменска производња експлозива и експлозивних материја
Речна бродоградња и бродоремонт
Производња стакла
Саобраћај
Изградња и одржавање далековода и надземних водова
Грађевинарство
Графичка индустрија
Кожарско-прерађивачка индустрија
Текстилна индустрија
Гумарска индустрија
Фармацеутска индустрија
Производња електричне енергије (термоелектране и топлане)
Производња акумулатора
Индустрија меса
Индустрија каблова
Рад на ниским температурама
Рад под водом
Индустрија вискозних производа и целулозе
Производња хлора и лужине
Комунална делатност
Здравствене установе
Производња вагона
Уметничка делатност
Нуклеарна постројења и лабораторије
У неким од ових сектора и индустрија сам неколико занимања има право на бенефицирани радни стаж, док се у другима на списку налази већи део радних места у индустрији.

Занимљиво је да се на списку бенефицираних занимања налазе и балетски играчи и оперски певачи, раме уз раме са рударима, рониоцима, пилотима…

Који су услови за бенефицирани радни стаж?

Да би се стаж осигурања рачунао са увећаним трајањем (тј. да би се рачунао бенефицирани радни стаж) потребно је да се лице ефективно бавило опасним пословима минимум 10 година, за старосну пензију, и 5 година, за инвалидску пензију.

Такође, право на бенефицирани радни стаж имају и сви који сами себи плаћају стаж, под условом да се утврди да су заиста радили тешке и опасне послове који су законски обухваћени овом бенефицијом.

Коефицијент превремене пензије

Што се тиче самог коефицијента, он се обрачунава у зависности од тежине посла, опасности и штетности за здравље као и предузетих мера заштите на раду. Једна година проведена на таквом радном месту се рачуна као 14,1 5, 16 или 18 месеци.

Што се тиче обрачуна пензије, једина разлика је што се за обрачун личног коефицијента код бенефицираних пензија узимају зараде остварене од 1. јануара 1996. године. Код осталих осигураника у питању је 1. јануар 1970. године, што пензију по бенефицираним условим увећава за 20 одсто.

Снижавање старосне границе

Како пише на сајту Завода за социјално осигурање, старосна граница се снижава осигуранику, који је на радним местима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем (бенефицирани стаж), навршио најмање 2/3 од укупно навршеног стажа осигурања, зависно од степена увећања стажа за по једну годину, и то:

за сваких пет година проведених на радном месту, односно послу на коме се ефективно проведених 12 месеци рачуна у стаж осигурања као 14 месеци;
за сваке четири године проведене на радном месту, односно послу на коме се ефективно проведених 12 месеци рачуна у стаж осигурања као 15 месеци;
за сваке три године проведене на радном месту, односно послу на коме се ефективно проведених 12 месеци рачуна у стаж осигурања као 16 месеци;
за сваку једну годину и шест месеци проведених на радном месту, односно послу на коме се ефективно проведених 12 месеци рачуна у стаж осигурања као 18 месеци.
Старосна граница се може снизити највише до 55 година живота, а осигураницима који раде на пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем тако да се 12 месеци рачуна као 18 месеци, старосна граница се може снизити највише до 50 године живота.