Прочитај ми чланак

БЕЗ ОПТУЖНИЦЕ за полицајце који су тукли малолетнике у време Вучићеве посете Нишу

0

Основно јавно тужилаштво у Нишу (ОЈТ) ни после скоро три године није подигло оптужницу против нишких полицајаца Миомира Петровића и Миљана Татића због злостављања и мучења малолетника Александра Тасића и Луке Нићифоровића приликом привођења због тога што су на мосту код Тврђаве у центру града скинули неколико застава Србије и Мађарске, окачених поводом одржавања заједничке седнице њихових влада, којом су председавали премијери Александар Вучић и Виктор Орбан, сазнаје Данас.

Мада у нишком ОЈТ „обећавају“ подношење оптужног предлога против Татића и Петровића дуже од пет месеци, то се још увек није догодило. Народни посланик Зоран Живковић (Нова странка) је у посланичком питању о овом случају, постављеном у марту ове године, изразио бојазан да полицајци Татић и Петровић „врше опструкцију истраге и избегавају сведочења, те одуговлачењем ризикују да вођење кривичног поступка застари“. Основни јавни тужилац Саша Ђокић је у одговору на Живковићево питање навео да се „очекује“ подношење оптужног предлога против осумњичених полицајаца „одмах након испитивања још два преостала сведока, у току априла месеца“.

– У предмету се у свему поступа у складу са Методологијом за истрагу у случајевима злостављања, коју је утврдило Републичко јавно тужилаштво – тврдио је тада Ђокић, додајући да је „по овом предмету“ до децембра 2018. поступала заменица основног јавног тужиоца Мирјана Момчиловић, коју је, по одласку на вишу функцију, „наследила“ новоизабрана заменица Милица Јововић.

Основни јавни тужилац је недавно за наш лист казао да се подношење оптужног предлога против Петровића и Татића очекује „у најскоријем времену“, пошто је „окончано извођење свих доказних радњи, односно саслушани су сви осумњичени и испитани сви оштећени и сведоци“. У служби информисања ОЈТ су, пак, ових дана казали да ће оптужни предлог бити поднет „до краја овог месеца“, односно „одмах након повратка поступајуће заменице основног јавног тужилаштва са годишњег одмора“.

Према документима Министарства унутрашњих послова (МУП), Полицијске управе Ниш (ПУ Ниш) и ОЈТ, Сектор унутрашње контроле, којем су родитељи упутили представку, утврдио је да су Татић и Петровић, у ноћи између 20. и 21. новембра 2016, тукли двојицу малолетника приликом привођења.

Примену силе су, међутим, негирали како ови полицајци, тако и њихове колеге Петар Стевановић, Милан Стојановић и Александар Димитријевић, те Ивана Милојевић, која је приметила да један од младића има огреботину у пределу браде, али и казала да се „они нису жалили на поступање Татића и Петровића“.

Петровић и Татић су због овог случаја били суспендовани, па враћени на посао, а дисциплински је кажњен и Ивана Милојевић, као и полицијски службеник Ненад Брзаковић, због пропуста у раду. Полицијски службеници су у том периоду, због боравка премијера Вучића и Орбана, као и министара две државе у Нишу, „поступали по посебном Плану обезбеђења, а све мере безбедности биле су подигнуте на највиши ниво“.

Малолетници су одмах по привођењу изјавили да су заједно скинули заставу Мађарске и „још једну, не знају коју“, а да су тада наишла „три или четири лица ромске националности и скинули још три заставе, од којих су им дали две“. У том тренутку је наишао пролазник Ненад Бурулек, који их је замолио да му дају једну српску заставу, што су они и учинили. Тада је наишао бели аутомобил, без полицијских ознака, и људи који су изашли из њега, а „нису имали капе и значке“, кренули су да трче ка њима, и да вичу „Стој бре“, тако да су они почели да беже, јер су помислили да хоће да им науде. Када су „укапирали“ да је реч о полицији, вратили су се са подигнутим рукама и заставама.

Два полицајца су их, казали су, потом неколико минута ударали шакама и шутирали чизмама док су лежали на земљи, а један је док је то радио говорио: „Бежиш, а, мамицу ти је.ем“. У нишку ПУ су их привели у полицијском аутомобилу, у којем је Нићифоровић морао да седи у Тасићевом крилу, због чега су им се „подсмевали“. Успут су их застрашивали да ће бити оптужени за „државни удар и изазивање међудржавне кризе“.

Малолетници су након саслушања добили лекарску помоћ, а Тасићу је зашивена рана на бради. Он је осим те ране задобио и нагњечење десног јагодичног предела, а Нићифоровић крвне подливе на десном образу и у пределу ребара. Њихове повреде окарактерисане су као лаке.

– Очигледно је да су ови полицајци покушали да искористе присуство Вучића како би оправдали своја недела. Вероватно би се слично догодило и да у Нишу није био Вучић, пошто је реч о таквом профилу људи. Једном од њих је био одузиман пиштољ, а други се на фејсбуку слика као – Алкапоне. Моје дете су тукли, и то не могу да избришем. Нису их ни питали да ли су пунолетни, а сат и по времена су их испитивала службена лица која немају сертификат за рад са малолетницима. Уколико правду не будемо нашли пред домаћим судовима, потражићемо је пред Европским судом за људска права у Стразбуру. Да не би тукли неко друго дете – каже за Данас Андријан Тасић, Александров отац.

Полицајци Петровић и Татић су, пак, пред полицијским органима и тужилаштвом казали да су поступали у складу са правилима службе. Младићима су рекли да легну након што је један од њих „заузео положај који је деловао као да ће их евентуално напасти“. Пре привођења неколико пута су викнули „Стој, полиција“, рекли су.

У једном од полицијских докумената, у којем се разматрају притужбе родитеља, наводи се да су камере на мосту код Тврђаве и из оближњег кафића снимиле сцене скидања застава, али не и спорно поступање полицајаца. Ни камера у нишкој ПУ „у критичном тренутку није радила“, наводи се у том документу.

Тужилаштво је агилније у ослобађању полицајца

Основно јавно тужилаштво Ниш је прошлог месеца ослободило од одговорности полицајца Петра Стевановића, који је такође делимично учествовао у привођењу малолетних Тасића и Нићифоровића. Оно је одбацило Тасићеву и Ничифоровићеву кривичну пријаву, коју су поднели у децембру 2016. године, такође због кривичног дела злостављање и мучење. Не постоје основи сумње да је Стевановић учинио пријављено, а ни било које друго кривично дело које се гони по службеној дужности, наведено је у решењу. Тасић и Нићифоровић су на суђењу казали да су против њих поступала два полицајца, а из изјава осталих сведока се види да су то били Татић и Петровић. Стевановић је повремено одлазио да телефонира јер му је јављено да му је умро отац, рекли су сведоци.

Добра деца

Александар и Лука су добра деца, која су те вечери направила младалачку грешку. Александар је био ученик генерације у гимназији, први на многим такмичењима, мајстор каратеа. Сада је одличан студент теологије. Лука је непосредно пре овакве интервенције оперисао слезину, каже Андријан Тасић, који је иначе професор физичког васпитања.

Тасић додаје да су се обраћали и начелницима, комисијама и унутрашњој контроли нишке полиције, као о ОЈТ-у и заштитнику грађана, али да им је помогао једино посланик Живковић, који је писао министру полиције и поставио посланичко питање министарки правде и републичкој јавној тужитељки, те „покренуо причу“.