Прочитај ми чланак

Без инцидената обележена годишњица злочина у Добровољачкој

0

dobrovoljacka

(Вечерње новости)

У некадашњој Добровољачкој улици у Сарајеву, уз јаке полицијске снаге, полагањем цвећа и паљењем свећа, завршено је обележавање 21. годишњице од напада на колону некадашње ЈНА када су 42 припадника војске убијена, више њих рањено, а готово 300 заробљено.

Обележавању су с једне странке присуствовали представници Пододобра Владе Републике Српске за обележавање значајних датума, а с друге припадници бивше паравојске “зелене беретке” и представници власти у БиХ. Инцидената није било.

Како су јавили босански медији, након одавања почасти делегација из РС вратила се у Миљевиће у Источно Сарајево где ће им се, како је најављено, обратити представници Владе Републике Српске.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Петар Ђокић говорио је о томе шта се 2. и 3. маја 1992. године догађало у Добровљачкој.

Зелене беретке

На истом месту и у исто време нашло се и двадесетак припадника “зелених беретки”. У тренутку када је делегација из РС полагала цвеће, десетак припадника “зелених беретки“ се окупила с друге стране Миљацке код моста Дрвенија. Развили су две заставе с љиљанима и певали песму „Једна си једина“… Они тврде да је међународна заједница јасно рекла да у некадашњој Добровољачкој није било никаквог злочина. Према подацима на којима они инсистирају у Добровољачкој је на данашњи дан страло седам, а рањено 14 особа.

Он је рекао да су припадници ЈНА убијани у Сарајеву урпкос чињеници да је постигнут договор о мирном напуштању града.

Како је рекао, циљ је био да се да допринос наставку преговора с намером избегавања рата у БиХ, али тај договор није испоштован.

“Нажалост, припадници ЈНА су нападани на више локација у Сарајеву. На тај начин су мучки убијена 42 припадника ЈНА. Већина су били припадници српског народа, њих 32, шест Хрвата, два муслимана и два Албанца. Рањен је 71 припадник ЈНА, а 215 је заробљено и месецима су држани у логорима у Сарајеву. То доказује да је то била ЈНА. Ти злочини су убрзали спиралу рата, јер је то појачало опрез, будност и страх да се такав злочин може поновити и на другим местима“, рекао је Ђокић.

Он је указао да се након тога распламсао рат целом БиХ.

“Тужан сам да не можемо слободно проћи Сарајевом, а да нас при томе не обезбеђује оволико припадника полиције. Било би добро да се Сарајево након 21 године суочи са овим злочином. Уверен сам да има људи у Сарајеву који су то спремни да учине”, рекао је Ђокић и додао да делегација РС долази у бившу

Добровољачку улицу с посебним емоцијама и да очекује да оне буду испоштоване.

Према његовим речима, Сарајево још нема снаге да призна злочин. Нагласио је како у бившу Добровољачку улицу долазе да би потврдили да се “овде догодио злочин који не сме бити заборављен”.

Отварање истраге

Ђокић је од правосуђа БиХ поново затражио отварање истраге у случају “Добровољачка” која је, подсетио је, обустављена у јануару прошле године са ображењем да злочина није било.

“Од кога се то Сарајево бранило та два дана? Неки говоре да је ЈНА планирала да заузме неке објекте у граду. Па, да је планирала, она би то и заузела, али је то очито нетачно“, рекао је Ђокић који је додао да је тај злочин био “тежак и суров”.

Тужилаштво БиХ је обуставило истрагу против 14 особа које су биле осумњичене за злочин у Добровљачкој, а међу њима су генерал некадашње армије БиХ Јова Дивјак и ратни члан Председништва БиХ Ејупа Ганић.