Прочитај ми чланак

Бакљада: За напредњачке хулигане полицијски час не важи

0

Представници Српске напредне странке, али и део навијачке фракције "Хијене", синоћ су запалили бакље са кровова зграда у више градова у Србији, два и по сата по почетку полицијског часа. И док се обични грађани кажњавају због кршења мера забране кретања, други, очигледно привилеговани, имају могућност да се током полицијског часа окупљају и праве перформанс са бакљама, што је прекршајно кажњиво. Окупљају се у гомили, кршећи и полицијски час и здравствене прописе, а МУП мудро ћути.

Није ова акција кренула спонтано, током јучерашњег дана, посланик СНС Владимир Ђуканович, најавио је да ће присталице напредњака одговорити на лупање шерпи у 20.05 којим грађани изражавају незадовољство последњих дана. У неколико градова, синоћ у 20.30, два и по сата након почетка полицијског часа, присталице СНС направиле су бакљаду на крововима зграда и скандирали против лидера Странке слободе и правде Драгана Ђиласа.

Приликом бакљаде, један од функционера нишких напредњака, за мало је упалио тенду продавнице, која се налази у приземљу зграде.

Последњих недеља, власт контантно критикује грађане како не поштују мере и како су неодговорни, док са друге стране, посланик владајуће партије позива присталице на контрапротест, и то све у време полицијског часа, са кровова зграда где не би смели бити.

Адвокат Денис Бећирић каже за портал Нова.рс да постоји више закона који су прекршени, пре свега Уредба о забрани окупљања и полицијском часу.

“Ревносно се примењују када су други грађани у питању, стално објављују колико је људи приведено и кажњено, што није примењено у овом случају. Да будемо искрени, није примењено ни на Дорћолу, када су људи оправдано протестовали, треба гледати и једну и другу страну, али свакако, по мом мишљењу, има и елемената и из кривичног закона и прекршаја везаних за јавни ред и мир”, каже Бећирић.

На питање зашто полиција није реаговала, Бећирић каже да је то једноставно и да је у питању нешто што је организовала власт, директно или индиректно, и да уколико је тачно да је Владимир Ђукановић то организовао, који је посланик, да неко са ауторитетом у владајућој странци стоји иза тога. Накнадну реакцију државних органа не очекује.

“Нереаговањем полиције током синоћње бакљаде, или у случају окупљања грђана на Дорћолу, држава показује селективну примену закона, што је свакако недопустиво. Или ћете примењивати према свима у свакој ситуацији или нећете примењивати уопште. Закон је такав какав јесте, добар или лош, морамо сви да га поштујемо, а не у некој ситуацији да применимо, а у некој не. Верујем да је ово редак случај да власт прави митинг против опозиције, не знам да ли неко у свету то ради, и да прозива једног од лидера опозиције за нешто што се десило, наводно, по њима, пре осам година, и за неке крађе за које никада истрага није вођена. Али то је начин њихове политичке борбе”, наводи Бећирић.

Порука коју власт шаље, каже Бећирић, јесте “нама се може” односно “неки су изнад закона”.

Ово је исто кривично дело, наводи адвокат Божо Прелевић у разговору за портал Нова.рс, које је стављено другима на терет, а то је непридржавање прописа из члана 286. са казном до три године, међутим, напомиње, ту има још дела, али је то питање истраге.

“По мојим сазнањима Ђукановић је окупио део навијача Црвене Звезде, који себе називају “Хијене”, и онда им је дао пиротехничка средства, иако ја нисам сигуран, да он може уопште да расподељује пиротехничка средства.”, објашњава Прелевић.

За разлику од ових људи који лупају са тераса и праве буку, каже Прелевић, овде се ради о томе да је неко нарушио заједнички простор станара попевши се на кровове зграда и да је неко направио целокупну организацију и злоупотребу навијача у политичке сврхе.

“Када бисте мало даље анализирали, могли бисте поставити питање ко финансира те клубове и навијаче, при чему, он није окупио све навијачке групе, то нема везе са Звездом, већ део навијача. Важно је утврдити да ли финансира држава те клубове и навијаче, и да ли на тај начин уствари враћа дугове. Када ви то тако организујете, када им поделите пиротехничка средства, кад све то најавите путем медија, да сте ви организатор тога, да то није спонтано окупљање и да то користите у политичке сврхе, онда је питање које се неумитно намеће, шта је следеће где ви те навијачке групе ангажујете да би одрадиле неке послове за једну политичку групацију, ову или ону”, пита се Прелевић,

То је опасно, каже, и близу је ономе што је радио Слободан Милошевић у растеривању демонстрација са људима са маскама.

“То је хушкање грађана на грађане, или хушкање људи који су плаћени за то, на обичне грађане Србије, али ви то плаћате новцем обичних грађана, и свих нас, и то радите да бисте се обрачунали са једном политичком опцијом. Овде се не ради ни о каквој спонтаности, јер ви не можете спонтано да се попнете на кровове”, каже Прелевић.

Питање је, каже Прелевић, ко су управници зграда и како су изабрани, да ли по политичкој припадности или не.

“Не бих волео да хаус мајстор у мојој згради било којој групи људи дозвољава коришћење заједничких просторија где ја имам стан”, наводи адвокат Прелевић.

На питање да ли су управници зграда уопште смели да реагују, Прелевић каже да су они морали да реагују или , у противном да сви станари зграде сагласе да неко може на тај начин да користи заједничке просторије.

“Могло је да дође до пожара од бакљи на тим зградама, и могли су да се запале неки станови, као на Новом Београду, и ко би био одговоран? Ја мислим да је овде са више страна прекршен закон и нисам сигуран да ће то посебно погодити посланика Ђукановића”, каже Прелевић. “Те секунде кад ви уведете силеџије у политички живот Србије, ви сте несхватљиво близу сукоба грађана на улици. Какав год да буде сукоб грађана, власт дугорочно не може победити. Ја апелујем на власт да је ово још увек тренутак када могу да се донесу мудре и паметне одлуке”, закључује Прелевић.

Адвокат Иван Бајазит каже за портал Нова.рс да су овим окупљањем прекршени прописи из Уредбе која је донета за време ванредног стања, а која се тиче свих мера забране окупљања, али очигледно и о полицијском часу.

“Није ми јасна разлика између прекршаја и кривичног дела, ту је вероватно неко интервенисао, па је онда било и неких насилничких понашања, али у сваком случају прекршене су мере које се тичу прописа везаних за ванредно стање, односно здравствених прописа, члан 348. кривичног законика”, наводи Бајазит те додаје да је употреба пиротехничких средстава прекршај, који се кажњава, као и пожар, који су могли изазвати у згради у Нишу.

Говорећи о противправном делу, не улазећи у политику, Бајазит каже да су се сви они, као појединци, и као група скупљена понашали противправно.

“То њихово понашање може у неком делом да буде квалификовано као прекршај а у неким као кривично дело, али бих морао да знам конкретне чињенице и деловања, да бих рекао ово је кривично дело против здравља људи, а ово из дела јавног реда и мира, а ово чист прекршај, али овде сигурно има елемената”, каже Бајазит.