Прочитај ми чланак

Аутор хрватске химне и „Радо иде Србин у војнике”, исти човек

0

novi-sad-josip-runjanin-foto-robert-getel

(Блиц)

На месту где је била кућа познатог композитора Јосипа Руњанина, аутора хрватске химне “Лијепа наша домовино” и песме “Радо Србин иде у војнике”, сада се налази депонија смећа, а ноћу је то место стециште наркомана и бескућника. Недавно је с улазних врата скинута табла с називом улице.

Плац се налази у Улици Јосипа Руњанина 2, у строгом центру Новог Сада, код Српског народног позоришта и Успенске цркве. Кућа је годинама пропадала, а град и две државе нису спречила да кућа пропадне.

Драган Велковски, чија је кућа преко пута, каже да су пре седам година последњи станари напустили кућу. Убрзо након тога у њу су се уселили бескућници.

Компоновао песму „Радо иде Србин у војнике“

Према подацима у књизи Војислава Пушкара “Боравишта угледних грађана Новог Сада”, у кући која се налазила на плацу у садашњој Улици Јосифа Руњанина 2 становао је официр и чувени композитор. Руњанин је познат по композицијама “Радо Србин иде у војнике” и “Лијепа наша домовино”, која је хрватска химна. Сахрањен 1878. године на Успенском гробљу у Новом Саду.

– Свакодневно је са куће нестајао неки део. Прво су односили цреп, каблове, па све што је могло да се украде. Нико није реаговао иако је реч о заштићеној кући – каже Велковски.

Потом је кућа два пута горела, а пре две године је пала. О њој сведочи један усправан зид и неколико греда.

– Кућа је у последњих седам година два пута горела, а после тога обрушавање се убрзало. Неколико пута сам писао градским властима и обавештавао их у каквом је стању заштићена грађевина, али ништа није предузето да се кућа сачува – каже Велковски.

Околни станари тврде да се међу рушевинама ноћу често дешавају туче, а са тог места се шири несносан смрад.

Старији Новосађани памте да је зграда у којој је композитор живео била украшена украсима на зиду. Имала је и украсну капију и привлачила је пажњу пролазницима.

У Градском заводу за заштиту споменика културе кажу да је кућа изграђена средином друге половине 19. века. Стручњаци наглашавају да било каква интервенција на кући мора имати сагласност Заводу за зашиту споменика културе.

– Објекат у Улици Јосифа Руњанина 2 је део заштићене историјске целине Старо језгро. Објекат се не штити појединачно и може бити обновљен уз утврђене мере заштите – каже Александра Зековић, портпаролка Завода.