Прочитај ми чланак

AПЕЛАЦИОНИ СУД ослободио Горана Давидовића кривице за напад у Новом Саду

0

Вођа забрањене организације Национални строј Горан Давидовић, није крив за изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости због напада на учеснике антифашистичке шетње "Стоп фашизму" 7. октобра 2007. године у том граду, одлучио је Апелациони суд у Новом Саду.

Давидовић је 30. октобра прошле године осуђен у Вишем суду у Новом Саду на годину дана затвора због тог дела. Суд је ослободио кривице и Недељка Пешића који је био осудјен на затворску казну у трајању од 14 месеци.

Како је потврђено у Вишем суду, Апелациони суд је донео овакву одлуку 6. марта, а како се наводи у пресуди Давидовић и Пешић су ослобођени због поштовања начела „Не бис ин идем“, пошто је против њих двојице већ вођен прекршајни поступак 2007. године.

По оцени Апелационог суда, у конкретном случају ради се о пресуђеној ствари, што представља околност која трајно искључује гоњење, јер је за исти животни догађај против окривљених вођен и правоснажно окончан прекршајни поступак.

Њима је претходно суђено у Органу за прекршаје због ремећења јавног реда и мира.

Након инцидента у којем је било вређања и гађања каменицама, Давидовић и Пешић су тада по хитном поступку су прекршајно осуђени на затворске казне у трајању до 25 дана.

Апелациони суд је у пресуди указао на то да Устав Србије гарантује правну сигурност у казненом праву, одредбом да нико не може бити гоњен ни кажњен за кривично дело за које је правноснажном пресудом ослобођен или осуђен.

Апелациони суд позвао се и на Европску конвенцију за заштиту људских права и основних слобода, којом је прописано да се никоме не сме поново судити, нити се може поново казнити у кривичном поступку у надлежности исте државе за дело због кога је већ био правоснажно ослободјен или осудјен у складу са законом и кривичним поступком те државе.

Додаје се да Европска конвенција не предвиђа поделе на лакше и теже казнене деликте, већ је одлучно да ли је за исто дело правноснажно одлучено пред судом или органом исте државе.

У Вишем јавном тужилаштву су рекли да против наведене одлуке Апелационог суда није дозвољена жалба, па је кривични поступак правоснажно окончан.

Против правоснажне судске одлуке може се поднети ванредни правни лек захтев за заштиту законитости о ком одлучује Врховни касациони суд, о чијем иницирању тужилаштво још није донело одлуку, с обзиром да је писмени отправак пресуде тек примљен, навели су из тужилаштва.