Прочитај ми чланак

Александар Тимофејев: Студију Б прети убиство

0

aleksandar timofejev(Вечерње новости)

Прослава 43. рођендана Студија Б у сенци је тмурног облака који се надвио над том кућом. Овог 1. априла, директор и главни и одговорни уредник Александар Тимофејев пожелеће, каже, да дугогодишњи симбол Београда – преживи оно што му се по свој прилици спрема.

Убиство. Јер, изгласавањем новог Закона о информисању, по којем би држава требало да се повуче из власништва над медијима, Студију Б предстоје лоши дани.

– Волео бих да у рођенданској честитки наведем да ћемо у години пред нама бити још бољи и доносити још више информација на које смо навикли гледаоце и слушаоце, али нажалост – ситуација не обећава. Сваки закон, па и овај о информисању, изгласава се у Скупштини Републике Србије. То је инстанца где ће посланици гласати „за“ или „против“ предлога, а нама само остаје да се надамо да ће, ипак, преовладати здрав разум. Да ће неко схватити да је начин на који се радило у припреми Закона био по принципу „преко колена“ – каже директор градске куће.

 ПОДРШКА ГЛЕДАЛАЦА

Тимофејев рачуна на подршку гледалаца, који су такође забринути за будућност Студија Б. – Баш због поверења које нам годинама указују, имамо одговорност да гледаоце на време обавестимо шта може да се догоди. Мислим, ипак, да њима није најјасније шта то заправо значи. Срећем најразноврсније људе – од обичних грађана до академика, али коме год да кажем да Студију Б предстоје црни дани, они кажу: „Ма, нема шансе“. Људи су навикли да је Студио Б део живота престонице и не могу да верују да ће се то променити – објашњава Тимофејев.

Тимофејев сматра да би изласком државе из медија или престанком финансирања, у овој кризи, са овим бројем националних емитера, Студио Б пропао. Притом, објашњава, нама се сервира да је такав закон неминован, као да Европа то од нас ултимативно захтева, а не спомињу се модели који функционишу у истој тој Европи.

– Постоји много примера како може да се направи ситуација у којој држава може да буде власник медија у целини или бар делом. Или да се ради на независности управљачких одбора, у које би ушли озбиљни људи, нестраначке личности… Неке ствари могу да се пролонгирају, али у овом тренутку ја не видим да би престанак финансирања донео ту независност о којој се толико прича – сматра Тимофејев.

Директор није сигуран ни да би неко имао интерес да купи Студио Б, па да је претвори у „телевизију жеља, честитки, поздрава и будалаштина“.

– Ми и даље радимо са аналогном техником, која је у великој мери већ превазиђена, још радимо са тракама… Имамо добар кадар, али у приватизацијама то никада није било од превеликог значаја, па не знам зашто би било у овој потенцијалној. Ми имамо само име. А ако неко буде хтео да оствари неке своје личне интересе, плашим се да то име више неће ништа значити – објашњава Тимофејев, додајући да изгласавањем Закона о информисању Студио Б не би „умро“ одмах, јер је то процес, али да је забринутост за његову судбину оправдана и разложна.