Прочитај ми чланак

Албанци са Космета од Србије траже пензију

0
фото: Ројтерс

фото: Ројтерс

(Политика.рс)

Са Космета стигло 9.897 албанских захтева за исплату пензија – од пристиглих захтева само један исправан.

Чекајући српску пензију

Републичком фонду за пензијско и инвалидско осигурање стигло је до сада 9.897 захтева за регулисање заосталих пензија с Косова и Метохије, од чега је 7.712 односи на исплату пензија, док су 2.185 захтева поднели наследници преминулог како би остварили право на породичну пензију, потврдио је јуче у разговору за „Политику” Драги Видојевић, државни сектар у Министарству рада и запошљавања.

– Од 9.897 захтева, комплетну документацију поднео је само један пензионер с КиМ коме је Србија 1999. године престала да исплаћује пензије. Очекује се да ће се до почетка исплате првих пензија на КиМ решити питање за још десетак који би у међувремену требало да комплетирају „папирологију“ и тако докажу да су до пре 14 година редовно примали пензију из Србије – објашњава Видојевић.

С обзиром на то да је одлуком суда у Стразбуру и правоснажном пресудом од септембра 2012. године Србији наложена исплата ових заосталих пензија, комитет министара Савета Европе ће 24. септембра размотрити шта је наша земља урадила у међувремену и шта су следећи кораци да би исплата могла да почне.

Упитан какву оцену Савета Европе очекује, Видојевић је оптимиста и каже да је Србија крајем јуна већ доставила податке о томе докле се стигло с овим послом, чиме је показана добра воља да се реши ово питање.

Видојевић јуче није могао да прецизира датум почетка исплате првих пензија на КиМ, истичући да ће се то знати после 24. септембра, а на питање да ли ће се оштећеним пензионерима с КиМ исплатити све заостале пензије од 1999. године до данас, наш саговорник каже да ће се тражити компромис.

Помозите рад Србин.инфо! Да и даље останемо независни, српски, православни, анти-глобалистички сајт.

– Као што је Хрватска успела да реши то питање на начин да се ове пензије исплаћују од дана ступања на снагу споразума о исплати, а не за све протекле године, тако ће и Србија покушати да постигне договор, што онда неће значити да наша земља треба да обезбеди милијарде евра за исплату, како се то тумачило – објашњава Видојевић.

Он подсећа да је пре 14 година обустављена исплата пензија за око 50.000 пензионера који су то право стекли по неком основу. Радна група при Министарству рада ће до средине августа предложити конкретне мере на основу којих ће ићи исплате, каже Видојевић и додаје да у случају косовских пензија има и парадоксалних ситуација – на само једној адреси у Новом Пазару пријављено је 70 особа које покушавају да остваре ово право. Оправдано се сумња да има много фалсификованих докумената.

Уз најбољу намеру Србије да онима који су остварили право на пензију омогући да наставе да их примају, пензијски фонд има проблем како да дође до већине оних који су поднели захтев за исплату, а документација им није комплетна.

Највећи број захтева пензијског фонда упућен на адресе оних који треба да допуне папире, поштари враћају, јер их на датим адресама нема, каже Видојевић истичући да ће у помоћ позвати и и нашег официра за везу на КиМ. Србија је иначе тражила од Унмика да им достави податке оних који имају право на пензију, али ти папири никада нису стигли, каже он.

Да би неко остварио право на пензију са КиМ не сме да прима пензије по два основа, и нашу и окупаторско-шиптарску на Космету, категоричан је Видојевић. Захтев за исплату пензија може да поднесе само онај ко приложи решење о пензији. Биће потребна и потврда идентитета, то јест да се дође лично и да се уз решење о пензији лице идентификује. Потребно је и уверење о животу, при чему сви докази морају да буду усаглашени са законодавством Србије.

Упоредо са прикупљањем захтева у српским установама, у окупаторској шиптарској влади су формирали радну групу за неисплаћене пензије и очекују да о томе са властима у Србији започну дијалог. И у Београду су за дијалог и кажу да је право на пензију неотуђиво, али да треба сагледати и друга потраживања.

Јасна Петровић