Прочитај ми чланак

8. МАРТ: Протести широм света, а у Београду у протесном маршу феминискиње

0

На Међународни дан жена, широм света се одржавају протести жена због наводне родне неравноправности.

Феминистичке групе позвале су жене да троше новац и да на један дан запоставе кућне послове.

Две од пет министарки у шпанској конзервативној влади, министарка пољопривреде Изабел Гарсија Техерина и председница мадридског региона Кристина Сифуентес, најавиле су за данас минимум рада.

Глумица Пенелопе Круз отказала је планиране јавне догађаје током дана да би се придружила „домаћем штрајку“, рекавши да ће се о деци данас, на Међународни дан жена, бринути њен супруг, такође глумац Хавијер Бардем.

Анкета чији су резултати објављени у листу „Ел Паис“ показала је да 76 одсто Шпанаца мисли да жене у тој земљи живе теже од мушкараца.

Ипак, неки су иступили против штрајка, па је тако владајућа шпанска странка десног центра Народна партија (Партидо Популар) саопштила да је реч о акцији „за феминистичке елите, а не за истинске жене са свакодневним проблемима“.

У Шпанији су жене плаћене 13 до 19 одсто мање него њихове мушке колеге у јавном и приватном сектору, показују подаци Еуростата, док су у 2016. у ЕУ жене по сати у просеку за 16,2 одсто зарађивале мање од мушкараца, наводи британски медијски сервис.

У Кини, студенти престижног Универзитета Цингхуа Међународни дан жена обележавају транспарентима шаљиве садржине на тему предложеног уставног амандмана о одбацивању ограничења председника земље, а један транспарент је носио поруку да ни „мандат нечијег момка не би требало да буде ограничен“, преноси АП.

Истовремено, стотине активистикиња у ружичастим и љубичастим кошуљама протестовало је на Филипинима против председника Родрига Дутертеа, за кога тврде да је међу најгорим кршиоцима права жена у Азији.

За то време, у Авганистану, где су се током талибанске владавине многе жене плашиле да изађу из кућа, данас се стотине жена окупило у Кабулу у знак обележавања Међународног дана жена, али и да би подсетиле своје лидере да много тога још остаје да се уради како би се Авганистанкама дао глас, да би им се обезбедило образовање и да би се заштитиле од растућег насиља.

И у Индији је стотине жена марширало престоницом како би скренуле пажњу на насиље у земљи, сексуалне нападе и дискриминацију кад је реч о запошљавању и висини зарада.

Индијски премијер Нарендра Моди поручио је на свом налогу на Твитеру да се „Индија креће од развоја жена до развоја на челу са женама“, истакавши да су многе жене „својим примерним делима оставиле неизбрисив траг у историји човечанства“.

Скуп у знак одбране права радница заказан је и у центру Сеула, где је стотине Јужнокорејки одржало протест у знак подршке покрету #МеТоо (И ја), а многе су биле у црном, тражећи да сексуални напасници приведу правде, као и мере по питањима као што су разлике у платама жена и мушкараца.

Слични протестни догађаји планирани су за данас и широм Азије, Блиског истока, Европе и америчког континента.

Међународни дан жена обележава се у знак сећања на демонстрације америчких радница у Чикагу 1909. године и марш више од 15.000 жена у Њујорку које су тражиле краће радно време, боље плате и право гласа.

Фото: Н.С.

Дан жена установљен је на Другој међународној конференцији жена социјалиста, 8. марта 1910. године у Копенхагену, на иницијативу Немице Кларе Цеткин, тадашње лидерке женског радничког покрета.

Протестни марш феминискиња данас у Београду

Неколико невладиних и ЛГБТ организација данас ће у Београду, поводом Међународног дана жена, организовати „Осмомартовски марш жена“.Током тог марша, учесници и учеснице ће позвати на равноправност полова, поштовање репродуктивних права жена и борбу против насиља над женама.

Протестни марш ће почети у 17 часова на Тргу Републике, одакле ће учесници протеста кренути према Славији, уз заустављање пред зградом Владе Србије.

 

Организатори протеста уручили су у среду захтеве Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, затраживши бољи положај жена на тржишту рада, недвосмислену и доследну политику о спречавању и заштити жена од насиља, као и бољу здравствену заштиту.