Прочитај ми чланак

42-оје СРПСКИХ СУДИЈА и тринаест тужилаца положило заклетву пред Тачијем

0

Четрдесет и двоје српских судија и тринаест тужилаца положило је заклетву пред косовским председником Хашимом Тачијем. Ове судије и тужиоци данас су интегрисани у правосудни систем "Републике Косово", на шта им је и сам косовски председник честитао. Полагању заклетве присуствовали су међународни представници на Косову, укључујући амбасадоре.

„Поздравлјам вашу спремност да се интегришете у косовско правосуђе и радите у складу са косовским законодавством. Такође, поздрављам вашу спремност да извршавате функцију судија, тужилаца часно, одговорно и непристрасно, поштујући правила професионалне етике,“ рекао је Тачи у обраћању судијама, наводи се у саопштењу из косовског председништва.

Навео је и да је именовање судија и тужилаца из невећинских заједница „у потпуности одржава мултиетничку природу Косова“:

„Косово је изграђено на уставним принципима, инклузивности, једнакости и слободи сваког појединца. Косово је усвојило одговарајуће мере за унапређење пуне и ефективне равноправности између припадника заједница у свим областима економског, социјалног, политичког и културног живота.“

Истовремено се захвалио међународним пријатељима, чију су, каже, подршку имали на овом путу, наводећи:

„Судије и тужиоци имају велику улогу у животима грађана у остваривању њихових права у обезбеђивању једнаког приступа правди, без обзира на њихов пол, расну, верску и националну припадност,“ додао је председник.

Српске судије и тужиоци требало је да положе заклетву пред косовским председником 17. октобра, али се они на полагању заклетве нису појавили.

До одлагања „пуне имплементације“ споразума о правосуђу, како је раније најављивано, није дошло због, саопштено је из ЕУ, захтева за одлагањем од стране Београда.

Зашто је до одлагања интеграције српских правосудних радника у косовски систем дошло – није било званичних информација, док су директор Канцеларије за КиМ, Марко Ђурић, а потом и српски Председник, Александар Вучић, најавили да ће се интеграција догодити три дана касније, односно јуче – дан након косовских локалних избора.

Што се мене тиче, дао сам одобрење као председник, а Влада Србије је после данашње седнице дала одобрење, рекао је тада Вучић.

Међутим, из косовског председништва наведено је да ће „декрет о судијама и тужиоцима из невећинских заједница бити донешен само када први човек Косова одлучи о овом питању“.

Споразум о правосуђу постигнут је почетком фебруара 2015. године, након чега је из београдског преговарачког тима истакнуто да уз овај споразум постоји и „пратећи споразум који разрађује све детаље“, те да „ни на једном месту, нема ни грба, ни назива ‘Република Косово'“.

Навели су и да ће српске судије полагати „статусно неутралну заклетву“, односно „посебну врсту заклетве која неће бити иста као заклетва коју полажу судије косовски Албанци“.

Ипак, за сада није у јавности познато да ли је данашња заклетва коју су судије и тужиоци положили била „статусно неутрална“.

Од 2015. расписана су и два конкурса за интеграцију некадашњих тужилаца, судија и административног особља српског правосудног система у косовски, вршена је њихова обука, али ниједном, супротно пракси косовских правосудних институција – нису саопштена њихова имена.

Данашња интеграција најављена је из Брисела након, како је тада наведено, неформалног састанка Тачија и Вучића, а након раније најављеног рока за интеграцију српског правосуђа што је био 10. јануар 2017.

Коха: Испред зграде Председништва Косова стигао аутобус који је довезао српске судије и тужиоце који треба да положе заклетву

Данас ће косовски председник Хашим Тачи донети декрет за судије и тужиоце из невећинске заједнице.

Према саопштењу из председништва, доношење овог декрета је једна од афирмативних мера које косовске институције предузимају за постизање пуне и делотворне равноправности чланова заједнице у свим областима економског, социјалног, политичког и културног живота.

Према сазнањима КТВ-а, испред зграде Председништва Косова стигао је аутобус који је пратила косовска полиција, а за који се верује да превози српске судије и тужиоце.

Полагањем заклетве у потпуности је спроведен Споразум о правосуђу, који је у Бриселу постигнут 10. фебруара 2015. године.

Славиша Ристић у Скупштини

Београд — Почела нова седница Скупштине Србије. На Дневном реду 12 тачака. На почетку посланици постављали питања.

Славиша Ристић из посланичке групе Нова Србија – Покрет за спас Србије поставио је питање председнику Србије и Влади на основу којих уставних овлашћења је допуштено судијама и тужиоцима да се интегришу у правни систем Косова и да положе заклетву пред, како је истакао, ратним злочинцем Хашимом Тачијем.

„Нико нема права – ни Влада ни Александар Вучић, да крше Устав Србије“, казао је Ристић. Он је запитао и о каквој победи резултатом 10:0 на локалним изборима говоре Вучић и директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

„Да ли је победа то што је српски народ натеран да учествује на сепаратистичким изборима“, упитао је Ристић.

Посланици треба да расправљају и о изменама и допунама Закона о предшколском васпитању и образовању, Закона о основном образовању и васпитању и Закона о средњем образовању и васпитању које је поднела Влада Србије.

На дневном реду би требало да буду и Споразум о зајму (Пројекат инклузивног предшколског образовања и васпитања) Србије и Међународне банке за обнову и развој, Конвенција о нуклеарној сигурности, као и Заједничка конвенција о сигурности управљања истрошеним горивом и о сигурности управљања радиоактивним отпадом.

Пред посланицима биће и предлози измена одлуке о утврђивању састава Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање, предлози о изменама одлуке о избору чланова и заменика чланова одбора Скупштине Србије, на предлог посланичких група Српске напредне странке, Социјалистичке партије Србије и Доста је било.