Прочитај ми чланак

МИЛИЈАРДУ ДИНАРА ГОДИШЊЕ: Од 1. марта још једна обавезна вакцина за нашу децу!

0

Уводи се обавезна заштита најмлађих од упале уха и плућа, менингитиса, сепсе и бронхитиса.

Пнеумококна коњугована вакцина, која штити од упале средњег уха, бронхитиса, менингитиса, сепсе и упале плућа, од 1. марта следеће године биће обавезна вакцина за децу и обезбеђиваће се о трошку осигурања. 

Ова вакцина у свету је обавезна већ десетак година, а у Србији је тренутно предвиђена програмом обавезне имунизације као део имунизације по клиничким индикацијама, односно само за поједине случајеве, па су родитељи деце која нису имала клиничку индикацију, а хтели су да их заштите од ових болести, сами куповали вакцину.

Даје се и бебама

Ова вакцина је додата на списак обавезних као 11. још прошле године, новим Законом о заштити становништва од заразних болести. Даје се бебама кад напуне два месеца у три дозе са размаком четири до осам недеља, а ревакцинација је у другој години. Од компликација болести од којих штити ова вакцина у свету годишње умре готово 500.000 деце млађе од пет година.

– Према прописаном програму имунизације, РФЗО је обезбедио све вакцине, па и ову у потребним количинама, у складу са Планом потреба који доставља Институт за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“ – каже Верица Лазић, в. д. директора РФЗО.

Новим Правилником о имунизацији и начину заштите лековима, који доноси Министарство здравља, прописано је да коњугована пнеумококна вакцина постаје део обавезне активне имунизације деце одређеног узраста почев од 1. марта 2018. године. Према томе тог датума треба да почне и имунизација овом вакцином.

У Србији се годишње роди око 65.000 беба, а коњугована полисахаридна вакцина се даје у три дозе, што значи да је годишње потребно око 195.000 доза.

– На листи лекова се налазе две пнеумококне коњуговане вакцине од два различита произвођача – каже др Лазић.

– Цена дозе на велико износи око 5.400 динара. РФЗО ће, наравно, и убудуће благовремено обезбеђивати све вакцине предвиђене програмом обавезне имунизације, у складу са Планом потреба који доставља Институт за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“. Измена програма имунизације захтева нови План потреба за овом вакцином од Института „Батут“ и значајна додатна средства потребна за обезбеђивање потребних количина ове и других вакцина предвиђених новим Правилником о имунизацији.

Увођење још једне обавезне вакцине за касу здравственог осигурања значи повећање укупних трошкова обавезне имунизације за више од милијарду динара годишње.

БОНУС ВИДЕО

Гости емисије „Дебата” били су др Јована Стојковић, психијатар, мајка троје деце, и Предраг Златановић, предузетник, родитељ који је спреман да иде у затвор, само да му не би вакцинисали дете.. Тема емисије је била обавезна вакцинација деце у Србији.

У емисији се говорило о томе зашто Јована и Предраг неће да вакцинишу своју децу (00:01:00), о томе како лекари дају лекове малој деци и ако нису за њихов узраст (00:04:00), о томе зашто нема стручне дебате о потреби обавезне вакцинације деце (00:08:30), о томе шта лекар мора да пита родитеља пре вакцинације деце (00:16:00), о томе зашто је српски закон о обавезној вакцинацији деце противуставан (00:22:00); као и о злоупотребама у здраству од стране фермацеутских кућа(00:26:00). Послушајте:

Ако вам се свиђају емисије, лајкујте и Фејсбук страницу – ФЕЈСБУК – ЦЕНТАР
и претплатите се на Јутјуб канал: ЦЕНТАР – ЈУТЈУБ или нас можете контактирати на 064 24 24 123.