Прочитај ми чланак

АКО ВАМ НЕКО ДОЛАЗИ У ГОСТЕ – мораћете да платите порез за то

0

Према последњим подацима, трећина туриста који су на одмору у Србији, непријављена је јер бораве у нерегистрованом смештају, за који власници не плаћају порез

Усвајање закона о угоститељству, који је тренутно у скупштинској процедури, осим паушалног опорезивања власника смештаја, донеће и могућност електронске пријаве и одјаве туриста.

(Foto: Thinkstock)

Према последњим подацима, трећина туриста, који проводе одмор у Србији, није пријављена, јер бораве у нерегистрованом смештају, приватним становима, кућама, викендицама, за које власници не плаћају порез нити на било који начин евидентирају своје госте. Управо због тога, а и чињенице да држава у овом случају губи значајна средства, пројекат „е-Турист” ће, како сматрају у Министарству трговине, увести ред и омогућити у сваком тренутку прецизне податке о броју туриста, као и смештајним капацитетима.

На овај начин постојаће и детаљан увид у кретање и боравак страних гостију и времену које проводе у нашим туристичким центрима, што је иначе пракса свуда у свету. Овај пројекат подразумеваће и пријаву боравишне таксе.

Како кажу у Министарству трговине, први пут су се у Србији створили услови да се туризам и угоститељство системски регулишу са два засебна закона – законом о туризму и законом о угоститељству.

„Неки од циљева закона о угоститељству су борба против сиве економије и унапређење пословног амбијента за физичка лица, која обезбеђују смештај. Испуниће се и дугогодишњи захтеви власника смештаја у објектима домаће радиности (куће, апартмани и собе) и сеоским туристичким домаћинствима да плаћају паушални порез што је већ пракса и у региону. Износ пореза би, како је планирано, требало да буде у висини од пет одсто од просечне бруто зараде у Србији у претходној години помножено бројем лежаја (максимално до 30) и категоријом туристичког места“, наводе у ресорном министарству.

Они додају да је намера да власници смештаја легално раде током целе године уз релативно ниске обавезе. Мере паушалног плаћања пореза део су Закона о изменама и допунама Закона о порезу на доходак грађана који је тренутно у скупштинској процедури, пише Политика.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!