Прочитај ми чланак

Гарантована пензија најављена у Србији: Колика би била и ко би имао право на њу

0

Гарантована пензија је уведена у више од 100 држава, међу којима су и две из региона, а недавно је најављена и у Србији, као део пројекта "Скок у будућност - Србија ЕXПО 2027". Право на ту накнаду имали би они грађани који нису остварили услов за пензионисање, који никада нису били запослени, попут домаћица, или им нису уплаћивани доприноси. Висина те пензије у свету варира, а колико би износила у Србији још се не зна, мада је обелодањена минимална цифра.

Министар за бригу о селу Милан Кркобабић у јануару ове године најавио је социјалну гарантовану пензију у складу са програмом „Скок у будућност – Србија ЕXПО 2027“.

Он је додао да ће ресорно министарство у наредном периоду започети прикупљање података о потенцијалним корисницима социјалне гарантоване пензије.

Граница се стално помера – у пензију са 70 година?

Ко ће имати право на гарантовану пензију?

Према Кркобабићевим речима, гарантована пензија намењена је свим људима, и мушкарцима и женама, који су старији од 65 година, а који нису у пензији, нити то могу да буду, јер нису испунили основни услов од 15 година радног стажа, нити имају имовину.

Услов је и да корисници гарантоване пензије немају било какве друге приходе.

Мада људи без примања, а који нису испунили услове за пензионисање, има у градовима, претежно ипак живе у селима. Такође, иако у ову категорију спадају и мушкарци, већина су жене.

Према речима министра, право на њу би имали грађани који се налазе у зони сиромаштва, и треба да буде „једна врста надокнаде за одрицања, трпељивост и повређено достојанство једног броја људи који никада неће остварити право на пензију, а цео живот су марљиво радили“.

Колика ће бити гарантована пензија?

Иако је још увек прерано говорити о тачним износима, Кркобабић је најавио да социјална гарантована пензија неће бити мања од 100 евра у динарској противвредности. То је, по акутелном курсу, око 11.700 динара.

Где постоје гарантоване пензије?

Социјална пензија уведена је у више од 100 држава. У региону, нама најближе државе са оваквом врстом помоћи су Хрватска и Северна Македонија, где гарантована пензија износи 150 евра.

У свету, иначе, постоје два вида социјалне гарантоване пензије.

Први је универзална социјална пензија, која је доступна свим старијим лицима без примања, а која испуњавају старосни услов.

Други вид су социјалне пензије са провером, доступне сиромашним старијим лицима, која морају да испуне више услова, попут пребивалишта, држављанства, зараде, укупних прихода, имовине…

Под којим условима је гарантована пензија добра идеја?

Према рачуници коју је пре четири године спровео Центар за социјалну политику, ако би социјална пензија износила 10.000 динара, укупан годишњи расход био би између 0,1 и 0,2 одсто бруто домаћег производа.

Програмска директрока Центра за социјалну политику и професорка ФЕФА факултета Гордана Матковић каже за Нова.рс да социјална пензија никако не сме да буде већа од „регуларних“ пензија, које примају они грађани који су редовно плаћали порезе и доприносе и остварили радни стаж. Саговорница подсећа да су то у Србији пољопривредне пензије, које у просеку не прелазе 16.300 динара.

– Мора да постоји горња граница, а као природна граница намеће се износ пољопривредне пензије – објашњава она.

Према њеним речима, уколико не би постојала разлика између најниже пољопривредне и социјалне пензије, грађани би се демотивисали да раде.

– Ту онда не би било елементарне правичности. Ту се онда отвара још једна дилема – да ли ће се право на гарантовану пензију остваривати уколико пензионер нема примања или уколико читаво домаћинство нема примања – каже Матковић.

За крај, саговорница истиче да гарантована пензија, под одговарајућим условима, има смисла, с обзиром на то да је сиромаштво код старијих заступљеније него код било које друге групе људи у Србији.