Прочитај ми чланак

ДАЧИЋ: Смешно је да виде опасност у РСХЦ у Нишу

0

Питање правно обавезујућег документа са Приштином није ново, познато је од отварања преговора са ЕУ изјавио је данас министар спољних послова Србије Ивица Дачић

Он је рекао да су велике разлике у схватању Приштине у вези са тим обавезујућим документом и онога што је став ЕУ која је, каже, статусно неутрална.

 

Дачић је рекао да је сигуран да ће бити притисака за признање Косова.

„Није лако, али наша позиција је јасна, отворени смо за дијалог, али не за једностране одлуке“, рекао је Дачић.

Вероватно, каже, у нечијим главама стоји да Србија треба да призна Косоово, али од тога, истиче, нема ништа.

„Како мислите да ми можемо то да урадимо?! Немојте да сте смешни“, поручио је Дачић одговарајући на питања новинара на заједничкој прес конференцији са председником владе Гвинеје Бисао Умаром Сисоком Ембалом.

ДАЧИЋ: СМЕШНО ЈЕ ДА ВИДЕ ОПАСНОСТ У РСХЦ У НИШУ

Поводом изјаве америчког генерала Бена Хоџиса да је Руско-српски хуманитарни центар само фасада, шеф српске дипломатије Ивица Дачић поручује да су смешне процене да центар представља опасност и сматра да би Хоџис требало да буде смењен ако тако нешто процењује.

Упитан о изјави команданта војске САД за Европу генерал Бена Хоџиса и о томе када ће се сазнати став Србије о статусу тог хуманитарног центра, Дачић је рекао да ће одлука бити донета у складу са нашим интересима.

„Ми не желимо да играмо у игри у којој Србија није тема. Ово је сукоб великих сила на нашем простору“, рекао је Дачић поводом захтева да се реши статус хуманитарног центра.

Коментаришући изјаву Хоџиса, Дачић каже да ако је то званична процена велике војске, велике државе, мора да се забрине за њихову способност процењивања.

„То је такав промашај, требало би да тај командант буде смењен ако мисли да је тај центар опасност. Ко је споран? Пет Срба, четири Руса, сабака (пас)? То је смешно“, рекао је Дачић.

ДАЧИЋ: НЕ БИХ ДА СЕ МЕШАМ У СУДСКЕ ОДЛУКЕ

Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас, поводом пресуде за паљење амбасаде САД 2008. године, да не може да се меша у судске одлуке.

„Наравно да је то питање комплексно и треба имати у виду нашу зељу да се процесуирају сви који су одговорни за то кривично дело“, рекао је Дачић на заједничкој прес конференцији са премијером Гвинеје Бисао Умаром Сисоком Ембалом, упитан да прокоментарише став америчког Стејт департмента о пресуди за паљење амабсаде САД.

Стејт департмент је саопштио да је разочаран пресудама за паљење амбасаде САД, наводећи да ниједан од оптужених није осуђен на затворску казну, без обзира на то што је једна особа погинула, а материјална штета огромна.

Виши суд у Београду осудио је у уторак на условне казне затвора од по пет и шест месеци цетворицу младица због бацања каменица на америцку амбасаду 2008. године у Београду после митинга „Косово је Србија“, док је тројицу ослободио од оптужби.