Прочитај ми чланак

ГЕОПОЛИТИЧКИ МАГАЗИН „ЛИМЕС“: Црна Гора и Косово мафијашке државе, Србија нестабилна

0

geopoliticka karta evrope sГеополитички магазин “Лимес” означио је Црну Гору и Косово као мафијашке државе на мапи кризних жаришта у окружењу Италије, пишу подгоричке Вијести.

На мапи која илуструје текст “Италија у срцу олује” једино су Црна Гора и Косово обележене као мафијашке државе, док су Србија, Македонија, Албанија и Босна и Херцеговина означене као “нестабилне”.

У редакцији једне од водећих европских публикација које се баве геостратешким питањима тврде да су Црну Гору и Косово квалификовали као “мафијашке државе”, између осталог, и на основу података италијанских институција.

На питање „Вијести“ о подацима који су кориштени за израду мапе, из редакције “Лимеса” одговорили су да је она базирана на подацима из различитих извора.

“Међу њима су и подаци италијанских институција о илегалној трговини ка Италији (шверц оружја и дроге), у којима су, између осталог, балкански регион, а посебно Косово и Црна Гора, означени као важна чворишта“, тврде у редакцији италијанског магазина.

Наводи се и да је мапа објављена у више издања часописа и да се не везује посебно за неки чланак.

“Вијестима” није одговорено на питање да ли оцену да су Косово и Црна Гора “мафијашке државе” сматрају и даље актуелном.

На мапи су означени и криминални токови, од којих један из Турске и Грчке прелази преко Косова и Црне Горе и завршава се на северу Италије, док је Београд означен као неуралгична тачка трафикинга који почиње из Москве и Украјине.

У једној од ранијих анализа “Лимеса” Црна Гора је означена као земља под утицајем Русије. Црна Гора је као мафијашка држава, пре две године означена и у анализи часописа америчког Савета за спољне послове (ЦФР) “Форин аферс”.

Тада су уз Црну Гору као „мафијашке државе“ означене и Бугарска, Украјина, Гвинеја Бисао, Мјанмар и Венецуела.

У анализи америчког часописа тада је оцењено да су се у целом свету криминалци увукли у владе до незапамћених нивоа, те да се дешавају ситуације у којима “уместо да разбијају криминалне групе, владе преузимају њихове послове“.

(Вијести.ме)