Прочитај ми чланак

Жртве пропаганде и окорели криминалци: Ко су плаћеници који ратују на страни Кијев

0

На страни Кијева ратују обмануте жртве пропаганде, али и окорели криминалци који се крију од закона у својим земљама, изјавио је ветеран Ратне морнарице Бразила и војни експерт Робинсон Фаринацо.

„Тамо има свакаквих људи – и идеалиста који искрено верују да се боре за праву ствар, као и различитих злочинаца, изрода и бегунаца. Има и војних ветерана земаља као што су САД, Француска, Немачка, Пољска, али и других европских држава, па чак и Бразила. Тешко је прецизније рећи какви су то људи, колико искрено верују у то што раде или су то само људи са неким проблемима. Али многи тешко да схватају у шта се упуштају, а да не говоримо о томе да су други погинули а да нису испалили ниједан метак“, објашњава стручњак.

Он подсећа да Русија од самог почетка специјалне војне операције ликвидира те милитанте.
„Добро је познато њихово кретање, није их тако једноставно сакрити. Не говоре украјински, па руске обавештајне службе пресрећу различите поруке на страним језицима, пре свега на енглеском и пољском. Да не говоримо о томе да многи од тих плаћеника говоре на друштвеним мрежама о свом кретању“, додаје Фаринацо.

По његовом мишљењу, већина њих је већ ликвидирана и само неколицина остаје да се бори на страни кијевског режима.

„Ти плаћеници углавном зависе од страних средстава, а чим нестане новца, напустиће Украјину. Наравно, има и оних који искрено верују у то да се супротстављају ‘империји зла’ и, као жртве таквих фантазија, спремни су да се боре за храну и кров над главом, кад би било муниције. Али таквих је веома мало, остали су већ отишли када су схватили да све то нема перспективу“, закључује бразилски експерт.

Руска Дума тражиће објашњење од Француске

Државна Дума Русије планира да се на наредној пленарној седници обрати француском парламенту због слања грађана те земље као плаћеника у Украјину, саопштио је председавајући Думе Вјачеслав Володин.

Он је додао да су плаћеници у Француској законом забрањени и да је Москви потребно да зна да ли је Париз у току да неко слањем плаћеника да се боре у Украјини, крши законске норме. Следећа седница Думе планирана је за 23. јануар.

Оружане снаге Русије су 16. јануара у Харкову ликвидирале најмање 60 страних плаћеника уз помоћ високо прецизног ракетног оружја. Два дана касније руска војска је извела напад на још две привремене базе страних плаћеника који су оптужени за различите злочине.

Од почетка специјалне војне операције у Украјини, потврђено је да се на украјинској страни боре грађани скоро 70 земаља. Од њих је најмање 600 оптужено за ратне злочине.