Прочитај ми чланак

ЖИВОТ У СИРИЈИ: Музика се наставља и у рату (Други део)

0

Прошло је више од четири године откако је почео рат у Сирији. Од тада, преко 220,000 људи је погинуло. Данас представљамо други део петоделног извештаја из Сирије, помоћу којег ћете моћи да увидите све патње сиријског народа данас.

Репортер кинеске телевизије Алаа Ебрахим извештава из Сирије да један женски бенд није засењен тмурном ратном атмосфером. Управо су се вратили након три године паузе, а њихов први концерт је распродат.

Музичко дело које ће одсвирати написано је у старом феничанском краљевству Угарит. Три хиљаде година касније, оно ће се извести у сиријској опери, а част да га изведе имаће управо повратнички женски бенд.

Пре него што је рат утицао на распад бенда, музички оркестар је имао 60 чланова. Сада почињу испочетка, из рушевина, у Сирији која није иста као раније. Многи музичари су напустили земљу у потрази за бољим животом и сигурношћу. Други не могу да путују од својих домова до концерата због небезбедних улица.

“Када смо желели да поново покренемо бенд јер се постепено побољшавала безбедносна ситуација, открио сам да је 30 мојих музичара напустило земљу. Сада се боримо против стреса и нервозе због рата, али када смо се срели први пут сви смо пожелели да радимо и живимо опет и дамо наду да је живот могуће вратити у нормалу.”, рекао је Раад Калаф, диригент и оснивач Мари оркестра.

sirijski bend osnivac

Раад Калаф, оснивач и диригент Мари оркестра

Пробе почињу опет а на програму за данас је музика из филма Кум: епска прича о насиљу, криминалу и моћи. Сличности између стране фикције и домаће стварности су велике.

Једноставна ствар попут доласка на пробе може постати велики проблем, посебно за жене попут Норе, 23-огодишње студенткиње престижног сиријског Музичког института.

Током разговора, репортер CCTV-а октрива више о једној од најбољих виолинисткиња познате сиријске групе.

sirijski bend
“Данима када се чују гранате или постављају бомбе у аутомобилима моји родитељи ми не допуштају да напустим кућу, а другим данима разговарам са њима да ме пусте да вежбам, желим да завршим студије тако да могу да путујем у иностранство као многи моји пријатељи и колеге”, каже Нора Салиби.

Музика поново почиње, овога пута валцер. Можда ово дело боље одсликава снове девојке о бољој и мирнијој будућности.

Позориште у којем група вежба је неколико пута гађано гранатам претходних година, али музика се наставља, као подсетника да чак и у земљи попут Сирије, живот иде даље.

Упутница

http://english.cntv.cn/2015/05/27/VIDE1432675089770912.shtml

(Србин.инфо превод Маја Орлић)