• Почетна
  • СВЕТ
  • Жестоки сукоби полиције и демонстраната у Египту
Прочитај ми чланак

Жестоки сукоби полиције и демонстраната у Египту

0

Египатска полиција морала је употребити сузавац како би растерала демонстранте у другом највећем египатском граду Александрији. Демонстранти, једни присталице, други противници изгласавања новог устава који у легалну сферу државе убацује шеријатски закон, сукобили су се међу собом, а на крају и са полицијом. У сукобима је повређено педесетак људи, пише РТ.

Хиљаде присталица новог устава окупиле су се испред џамије Каеда Ибрахим како би позвали на успостављање шеријатског закона, при томе извикујући екстремно религиозне слогане попут „дајем крв за Ислам“ и слично.

Убрзо су на трг у великом броју почели пристизати противници новог устава, након што су супротстављене групе почеле бацати камење једни на друге полиција се умешала у сукоб, но убрзо се показало да постављени кордони нису довољно јаки да спрече две стране да се сукобе те је употребом гаса сузавца полиција растјерала окупљене. Педесет људи повређено је у сукобу, јавили су из министарства здравства.

До протеста долази због приближавања другог и одлучујућег круга референдума на коме би становници Египта требали одлучити да ли прихватају нови устав или не. На првом кругу са одазивом од педесетак посто становништва присталице новог устава однеле су победу са 56% гласова „за“.

Опозиција сматра како устав превише нагиње исламским вредностима и доктрини те да у доброј мери не заступа чланове мањинских група. Египатски председник Морси пак сматра како је такав облик документа потребан за прелазно раздобље у којему се Египат налази.

Напетости расту како се приближава референдум који је поделио нацију на два дела. У недељу, на првом кругу референдума, 12.000 војника те 6000 тенкова било је распоређено на биралиштима, владиним зградама, те на локацијама за које се верује да би могле представљати опасост, ипак до сукоба је долазило.

Протести у Египту заправо не престају све од када је почетком месеца председник Морси одлучио повећати своје овласти те се практички ставити изнад закона. Но услед притиска јавности и протеста због којих је био присиљен да напусти председничку палату повукао је ту одлуку. (Види: Египатски председник Морси морао побјећи из председничке палате пред 100.000 гневних демонстраната)

 

(РТ)