Прочитај ми чланак

Зеленском потребне нове трупе: Протести широм Украјине против мобилизације

0

У Украјини су почели да се појављују протести против мобилизације, а то је кључно чак и у областима које се сматрају да генерално подржавају ратне напоре Зеленског против Русије. Ово долази пошто влада Зеленског већ неколико недеља најављује вероватноћу велике мобилизације, јер су војсци преко потребне стотине хиљада способних војника.

Тренутно, контроверзни закон о мобилизацији тренутно полако пролази кроз парламент. Њиме се настоји да се смањи старосна граница за регрутацију са 27 на 25 година, а истовремено повећају казне за оне који се не пријаве. Али остаје да се, како је објавио Вашингтон пост, украјинске снаге суочавају са озбиљним недостатком трупа након што су претрпеле велике губитке у последње две године. „Украјинска војска се суочава са критичним недостатком пешадије, што доводи до исцрпљености и смањеног морала на линији фронта“, пише Пост.

„У интервјуима на линији фронта, скоро десетак војника и команданата рекло је да је кадровски дефицит сада њихов најкритичнији проблем, пошто је Русија поново преузела офанзивну иницијативу на бојном пољу и појачава своје нападе“, наводи се у извештају.

Као реткост, Њујорк тајмс је у недељу описао протест који је избио током викенда, што је кључно у региону Украјине за који се зна да изражава велику подршку рату. Извештај детаљно описује следеће:

Народ је љут због мобилизације и блокирао је пут испред села на западу Украјине прошле недеље у жестоком сукобу са војницима и полицијом, што је илустровало политичке ризике ширења мобилизације.

Владимир Гајић: Екстремизам и спискови, колонијална власт и опозиција! 259 Марио Зна, Уживо

Села на западу била су примарни извор војника за украјинску војску, а подршка рату је већа на западу земље него у Украјини. Али губитак мушких вољених особа узео је данак у многим породицама.

Блокада пута се догодила у уторак у селу Космач, у Ивано-Франковској области, а почела је неоснованим гласинама у локалним групама за ћаскање да ће службеници за регрутацију доћи да пронађу преостале мушкарце у селу, наводи се у саопштењу полиције. Око стотину жена блокирало је пут, а протест је постао насилан када су жену из суседног села заменили за службеника за регрутовање, рекли су полицајци.

Жена, Ивана Ванџурак, написала је у објави на Фејсбуку да је маса викала да је она „извиђач“ за локалну војну канцеларију за регрутацију. Оптужба је одјекнула широко распрострањену забринутост у украјинском друштву да шпијуни у њиховој средини, познати као посматрачи, помажу Русији да идентификује ракетне мете, али у овом случају извор забринутости био је систем регрутације војске.

Чињеница да је 100 жена предводило протест у западном украјинском региону познатом по свом снажном патриотизму је знак вероватно већих сличних протеста у другим деловима земље, пошто се о закону о мобилизацији и даље расправља у парламенту.

Један посматрач је писао о напетом стању ствари широм ратом разорене земље:

Војници се већ дуго такмиче у трчању, рвању и тучи песницама са потенцијалним регрутима, често користећи предност своје бројчане надмоћи. Уосталом, за обичне Украјинце нема ништа страшније од слања на фронт, па су спремни да се боре са војним официрима за слободу и животе до краја.

Питање како најефикасније позвати више људства на фронт је наводно било кључно питање у раздору између председника Зеленског и његовог начелника оружаних снага генерала Валерија Залужног. Зеленски је од тада отпустио популарног генерала Залужног и именовао генерала Александра Сирског како би поставио нови правац.

У међувремену, фотографија која се налази у наставку довела је до нагађања да још увек може постојати потенцијал за покушај пуча у блиској будућности од стране крајње десних елемената у војсци, као подршка сада маргинализованом Залужном…

НY Тимес примећује: „Планови за позивање више војника да се боре у суморном рововском рату били су нешто са чиме нико у украјинском војном или цивилном руководству није желео да буде повезан. Трупе које су биле позване од самог почетка рата су у многим случајевима изражавале љутњу због тога што су извршиле своју дужност, да би након тога биле присиљене да остану у борби након истека уговора.