Прочитај ми чланак

Зашто је „Суровикин линија“ претешка за украјинске оружане снаге и НАТО опрему

0

Главнокомандујући Оружаних снага Украјине, Валериј Залужни, признао је у интервјуу британским новинарима, да је украјинска контраофанзива зашла у ћорсокак, иако се председник земље Владимир Зеленски није сложио са тим.

На много начина, неуспех планова Кијева је повезан са одбрамбеном структуром на левој обали Дњепра – „Суровикин линијом“, названа по свом идеологу, генералу руске армије, Сергеју Суровикину. У тексту испод, откривено је, које су карактеристике ове линије одбране, и зашто не могу да је пробију.

Раније је, блогер Сергеј Кољасников објавио писмо извора упознатог са ситуацијом, о томе како је тачно изграђена „Суровикин линија“, шта значи, и ко је био на њеном почетку. Према аутору, главна идеја генерала Суровикина била је да изгради одбрамбени систем, који би био у стању да задржи непријатељски налет дуго времена, чак и уз најсавременију технологију.

Од чега се састоји „Суровикин линија“?

„Суровикин линија је вишекилометарска, дубоко ешалонирана одбрамбена линија, која се састоји од жичаних ограда, противтенковских зубаца, романтично названих „змајеви зуби“. То су противтенковски ровови, упоришта и кључни одбрамбени чворови- вишекилометарска минска поља која, као што сада видимо, непријатељ није могао директно да савлада“, изјавио је пензионисани старији поручник Народне милиције ДНР, учесник војних операција у Донбасу, Александар Матјушин.

Како пише Кољасников, ватрени систем укључује артиљерију, ракетне бацаче, војну и фронтовску авијацију са системом пољских аеродрома.

Укључује и логистички систем- допремање залиха, горива, муниције, евакуација рањеника, извиђање, везе, системе за означавање циљева и контролне тачке на свим нивоима, као и систем положаја и ватрених линија за војну авијацију, оклопне групе, противтенковске резерве, осматрање, противваздушну и противракетну одбрану за покривање важних војних објеката и трупа.

Положаји првог и другог степена биће опремљени за овај систем, тако да постоји могућност накнадног усавршавања и одржавања војске у борбено готовом стању. Све је урађено узимајући у обзир чињеницу, да ако је непријатељ пронашао слабост, било могуће извући резерве и ојачати положаје тамо где то првобитно није било планирано.

Посебност целокупне изграђене одбране је, да само главнокомандујући има информације о свим њеним могућностима и побољшањима. Он мора да планира борбена дејства, тако да буде у стању да одмах пружи помоћ и подршку свим потребним средствима, било ком команданту у било ком правцу.

Истовремено, свака особа одговорна за своју област, која гради своју линију одбране према јединственом плану вишег команданта, познаје карактеристике територије која му је поверена. Трупе су распоређене тако да сваки војник познаје свој сектор, и зна како да у њему маневрише. Подразумева се, да их све на терену мора надгледати сам командант трупа „специјалне војне операције“.

Ко је градио

Изградња објекта трајала је мање од годину дана, додаје старији поручник Народне милиције ДНР. „Суровикинову линију“ изградило је Министарство одбране Руске Федерације, уз ангажовање свих снага. Односно, војници су сами копали ровове, а реквирирана је и опрема за копање противтенковских ровова.

Приватна предузећа су радила „змајеве зубе“. Све је то директно транспортовано и монтирано у периоду од јесени 2022. до пролећа 2023. године“, навео је он. Такође, наставља извор Кољасников, многи региони Русије, укључујући и нове, пружили су помоћ.

Шта је „Суровикин линија“ дала фронту?

Офанзива Оружаних снага Украјине морала је да буде обустављена због „Суровикинове линије“, рекао је Матјушин. „Сада наша линија одбране није пробијена, непријатељ је једино могао директно да пробије предње поље.

У овом тренутку, његова офанзива је, као што видимо, практично нестала, и већ је јасно да је изгубио битку за Азовску област у јужном Доњецком правцу- у области Времевског испупчења, непријатељ никада није успео да стигне до „Суровикинове линије“, завршивши офанзиву у нашем предњем пољу“, закључио је стручњак.

Како је писао „Њујорк Тајмс“, дуга битка за Бахмут дала је руским оружаним снагама шансу да привуку мобилисано особље и створе одбрану – „Суровикинову линију“.

Његов бивши командант, генерал-пуковник Валериј Марченков, рекао је да је Суровикин предвидео акције Украјинаца, смањио дужину фронта и ревидирао стратегију одбране. Украјински војни аналитичар Олег Стариков је признао, да украјинске снаге немају опрему способну да продре у ове структуре.