Прочитај ми чланак

Започели промоцију: Појавио се наследник делта соја! Јел мора и нова вакцина?

0

Ову варијанту, именовану као АY.4.2 тек недавно су препознали вирусолози који прате генетске промене делта соја

Научници са зебњом прате „наследника делта соја корона вируса“, који је одговоран за све већи број случајева ковида-19 у Великој Британији, а који би могао да буде заразнији од делта варијанте.

Ову варијанту, именовану као АY.4.2 тек недавно су препознали вирусолози који прате генетске промене делта соја, али она већ чини готово 10% случајева у Великој Британији.

Како је наведено, број случајева оболелих од ове варијанте вируса брзо расте, али не толико као оригинална варијанта, односно од делта соја који је почетком године стигао из Индије у Британију.

Џефри Барет, директор на институту у Кембриџу и Франсоа Балу, директор Института за генетику у Лондону, кажу да се варијанта АY.4.2 за 10 до 15 одсто лакше преноси него оригинални делта сој, који је доминирао широм света.

Језива сцена на циркуској сцени: Медвед напао дресерку током тачке, публика у неверици
– Ако се прелиминарни резултати потврде, АY.4.2 би могао да буде најзаразнији сој корона вируса од почетка пандемије – рекао је Балу и додао да је у овој фази потребан опрез.

Нова варијанта ће, каже Балу, вероватно бити обележена као „сој под истрагом“, док СЗО не одреди име грчког алфабета.

Поједини стручњаци из САД-а су нови сој повезали са великим бројем новооболелих, хоспотализованих и преминулих особа од корона вируса у Великој Британији, много већим него у осталим деловима Европе.

Британија је у понедељак објавила да је број позитивних случајева корона вируса 49.156, што је највећи број још од јула месеца. У протеклих седам дана број новооболелих растао је свакодневно за по 16 процената.

– Јасно је да ћемо пратити ове случајеве – рекао је портпарол премијера Велике Британије и додао да се унапред знало да ће наредни месеци бити изазовни.

– Програм вакцинације ће и даље бити наша прва линија одбране, заједно са мерама, тестирањем и препорукама за очување јавног здравља – рекао је он.

Скот Готлиеб, бивши званичник Америчке управе за храну и лекове објавио је на друштвеној мрежи Твитер да су потребна хитна истраживања, како би се утврдило да ли је нова варијанта лакше преносива.

Британски стручњаци кажу да је истраживање већ у току, а Барет наводи да иако нови сој може отежати ствари, то не објашњава повећан број случајева у Великој Британији.

Број случајева у овој земљи расте због непридржавања мера, као што су ношење маски, социјално дистанцирање и рад од куће.

– Употреба израза „делта плус“ изазвала је велику забуну и треба је избегавати – додао је Барет.

АY.4.2 је једна од 45 подваријанти делта вируса забележених широм света. Она има две карактеристичне мутације, назване Y145Х и А222В, у спајк протеину којима вирус заражава људске ћелије.

– Обе мутације забележене су појединачно у претходним варијантама корона вируса и нису биле окарактерисане као нешто забрињавајуће – рекао је Балу и додао да није јасно због чега би оне делта варијанту чиниле заразнијом.

– Не чини се да би ове мутације могле да заобилазе имунитет, имају већу преносивост или вируленцију – казао је он.

Рави Гупта, професор клиничке микробиологије на Кембриџ универзитету рекао је да је тешко предвидети утицај појединачних мутација на понашање вируса, јер оне утичу и на облик и понашање спајк протеина на начин који научници још увек не разумеју.

– Заиста не знамо како је сам делта сој толико заразан – рекао је он.