Прочитај ми чланак

Запад у страху: Европа мора да буде спремна на могућност повлачења САД из НАТО-а

0

Поједине дипломате указују да би требало имати разрађен сценарио повлачења Американаца из Северноатлантске алијансе и корацима које би Европљани онда преузели, пише "Телеграф"

Европске државе морају да буду спремне ако Доналд Трамп повуче Сједињене Америчке Државе из НАТО-а, рекле су стране дипломате за британски „Телеграф“.

Дипломате из земаља чланица НАТО-а, које нису именоване, истакле су да европске престонице морају да планирају и преиспитају тренутне одбрамбене способности у светлу „претњи“ које је упутио бивши амерички председник.

Британски медиј цитира део Трампове изјаве која је изазвала, како наводе, велико узнемирење међу Европљанима, а у којој он каже да не само да не би помогао већ би и подстакао Русију да нападне земље чланице НАТО-а које не испуњавају своје финансијске обавезе. Износе се и „предвиђања“ бившег саветника за националну безбедност у време Трамповог председничког мандата Џона Болтона који је навео да ће он покушати да се повуче из алијансе ако буде поново изабран за председника.

Такође, „Телеграф“ подсећа на своје раније откриће да влада Велике Британије нема план за такав сценарио.

Међутим, у другим европским престоницама размишља се о томе да се такве припреме морају извршити, додаје се у тексту. 

Један европски дипломата је рекао да су Трампови коментари „забрињавајући“, као и да нико не зна шта ће следеће да уради.

Званичник је рекао да земље НАТО-а треба да „планирају“ сценарио у којем је он ослабио америчку посвећеност Алијанси.

„Припреме морају да се обаве“, истиче овај дипломатски извор.

Дипломата из друге земље НАТО-а рекао је да су Трампови коментари пробудили сазнање „да смо толико зависни од САД“. Расправа о томе како се заштитити од ризика од повлачења САД је неопходна, сматра овај саговорник.

Земље попут Велике Британије би морале да обезбеде још веће вођство у европској безбедности јер „ако се САД повуку, оставиће огроман јаз“.

Трећи дипломата је рекао да ће неизвесност у вези са ставом Американаца натерати европске земље да више размишљају о планирању одбране и томе да ли је оно адекватно или не.

У Великој Британији, министри су инсистирали да је НАТО постао јачи у прошлој години, приступањем Финске у априлу 2023. и Шведске прошле недеље.

Међутим, лорд Дерох, бивши амбасадор Велике Британије у САД, такође је међу онима који износе аргумент да влада треба да буде спремна за све могуће сценарије ако Трамп буде поново изабран.

„Да сам званичник у било ком премијерском кабинету широм Европе, ангажовао бих стручњаке у влади да почну да разматрају како би НАТО без Сједињених Држава изгледао и функционисао – за сваки случај“, написао је Дерох у ауторском тексту за „Проспект“.