Прочитај ми чланак

Увод у велики рат – Симор Херш: Америка умешана у нападе на Русију

0

Амерички режим је приликом напада на цивилну инфраструктуру Русије користио своју савремену технологију, каже овај амерички новинар.

Администрација америчког председника Џозефа Бајдена одиграла је кључну улогу у оба напада на Кримски мост, користећи америчку технологију, изјавио је новинар Симор Херш, добитник Пулицерове награде, позивајући се на америчког званичника, у тексту објављеном на платформи „Сабстак“.

Новинар је указао на суштинску улогу Вашингтона у овом и претходним нападима.

„Наравно да је коришћена наша технологија. Дроном су управљали са удаљености, био је напола потопљен у воду, као торпедо“, цитира Херш америчког званичника.

Питао сам га да ли се пре напада на мост размишљало о могућности одмазде.

„Шта ће Путин да уради? Не размишљамо тако далеко. Наша национална стратегија је да Зеленски може да ради шта год жели. Нема надзора одраслих“, рекао је званичник.

Како су саопштиле руске власти, два подводна дрона су 17. јула гађала мост, а експлозија није оштетила ниједан стуб, али је однела део пута на који је наишао аутомобил у којем је била породица. Родитељи су погинули на лицу места, а њихова ћерка је тешко повређена.

То није био први напад. Херш подсећа да је Зеленски пре почетка руско-украјинског сукоба почетком прошле године јасно ставио до знања да сматра да је мост легитиман војни циљ.

Прошле године је на Кримском мосту експлодирао камион, услед чега је погинуло четворо људи, део моста је уништен, а на железничком делу су се запалиле цистерне са горивом теретног воза.

Федерална служба безбедности Русије (ФСБ) је за експлозију оптужила Главну обавештајну управу (ГУР) Министарства одбране Украјине и њеног лидера Кирила Буданова.

Према информацијама ФСБ, бомба у камиону је била је скривена у ролнама грађевинске фолије. Из Одесе је послата у Бугарску, одатле у Грузију, а затим у Јерменију. Тамо је товар оцарињен по правилима ЕАЕУ и промењена су документа за њега.

Након тога, бомба је преко Грузије превезена у Русију, у Армавир, где су поново промењена документа за терет. Затим је камион до Симферопоља одвезен на Кримски мост, а ујутру 8. октобра дошло је до експлозије.

Много више од житарица и семена сунцокрета

Херш наводи да је Путин одговорио на други напад на мост раскидањем споразума који је омогућио да се украјинска пшеница и други витални усеви отпремају из блокираних лука на Црном мору. Осим тога, Русија је појачала ракетне нападе на Одесу.

Званичник је рекао да из Одесе и других црноморских лука у Европу стиже много више од житарица и семена сунцокрета.

„Извоз из Одесе је укључивао илегалне ствари попут дроге и уља које је Украјина добијала из Русије“, истакао је званичник.

Он додаје да у овом тренутку, пошто је осујећена украјинска контраофанзива, „Зеленски нема план“, те да „немају представу о томе шта Зеленски и његова екипа мисле“.

„Украјина је најкорумпиранија и најглупља влада на свету, поред Нигерије“, навео је Хершов саговорник и додао да Бајден подржава Зеленског не само зато што је Зеленски бринуо о његовом сину, већ и због информација „које Зеленски има о Бајдену“.

Према његовим речима, поједини у америчкој обавештајној заједници су забринути због Путиновог одговора на недавне украјинске нападе дроновима у центру Москве и питају се да ли ће Кијев бити следећи.

Све што је потребно, колико год је потребно

Званичник је описао америчку позицију по питању сукоба у Украјини као збуњујућу и нереалистичну.

„Председник и (државни секретар) Ентони Блинкен настављају да говоре: ‘Радићемо све што је потребно, колико год је потребно’ да победимо у рату“, каже Хершов саговорник.

Он је додао да је америчка администрација месецима преговарала о куповини онога што би могло да буде чак десетогодишње снабдевање артиљеријским гранатама калибра 155 мм од пакистанске војске које би, иронично, могле да продуже трајање већ изгубљеног рата.

„Више људи ће погинути у овом рату, због чега? Америчка и украјинска војска више не дају никаква предвиђања о будућем успеху актуелне контраофанзиве. Украјинска војска није прешла прву од три руске одбрамбене линије. Сваку мину коју Украјинци ископају, Руси ноћу врате“, навео је.

Он је оценио и тренутни однос снага у сукобу и истакао да Путин има оно што жели: приступ Криму и областима које је Русија припојила – Доњецку, Херсону, Луганску и Запорошкој области.

„Украјина их нема и не може их вратити“, сматра амерички званичник.

Исход контраофанзиве је унапред решен

Упркос свим непознаницама, председник Бајден је „требало да каже Зеленском да је сам када је у питању контраофанзива“, јер је исход био унапред решен.

Прошле недеље на безбедносном форуму у Аспену у Колораду, секретар Блинкен, који је јавно одбацивао сваки разговор о преговорима о прекиду ватре пре контраофанзиве, оптужио је Русију, према извештају „Њујорк тајмса“, да користи залихе хране као оружје.

На сличан начин је оптужио Русију да је као оружје користила и огромне залихе природног гаса, пре него што је Бајден прошле јесени одобрио уништење два руска гасовода Северни ток ка Немачкој.

У недељу, током телевизијског интервјуа са Фаридом Закаријом из Си-Ен-Ена, Блинкен је другачије приказао недавне догађаје, изјављујући да је Путин „већ изгубио“, у смислу онога што је „желео да постигне“ у сукобу са Украјином.

„Циљ је био да се Украјина избрише са мапе, да се елиминише њена независност, њен суверенитет, да се потчини Русији. То је одавно пропало. Сада се Украјина бори да поврати земљу коју јој је Русија одузела… То је тешко. Руси су поставили јаку одбрану… Украјинци се боре за своју земљу, за своју будућност, за своју земљу, за своју слободу. Мислим да је то одлучујући елемент и да ће се то десити“, истакао је званичник.

Заправо, сваки будући договор са Русијом, ако се о њему преговара, скоро сигурно ће укључити ново руководство у Кијеву и признање руске контроле над четири припојене области, истиче Херш.

Према његовим речима, познато је да Зеленски – „ако преживи“ – поседује кућу у Форте ди Мармију, граду на плажи у Тоскани, коју је купио за 4,2 милиона долара 2015, четири године пре него што је постао председник.