Прочитај ми чланак

Украјинска команда прави нову тактику за напад на Москву и Санкт Петербург

0

Украјински дронови на руском стратешком аеродрому у Енгелсу, испаљени пројектили према Кремљу, совјетски „Ту-141 Стриж“ дронови дубоко у Русији.

Кијев већ има британско-француске ракете „Сторм Схадоw“, а амерички системи АТАЦМС се назиру у будућности. Стручњаци све чешће звоне на узбуну. Да ли ће бити одлучено, и што је најважније, да ли ће Кијев моћи да удари НАТО ракетама на Москву, Санкт Петербург и друге руске градове?

Дуга рука Кијева

Украјинска команда и њихови западни надзорници добро знају, да обични војници имају мале шансе да победе у отвореној конфронтацији са Русима у зони „специјалне операције“. Стога је акценат померен на циљане, и додуше, понекад успешне ударе по стратешким циљевима у Русији.

На пример, у децембру 2023. године, Оружане снаге Украјине су дроном напале аеродром у Енгелсу у Саратовској области. Руско Министарство одбране потврдило је, да је акција пажљиво планирана и изведена. Домаћи ПВО системи су радили нормално, обарајући ваздушни циљ, али су три руска војника погинула од последица пада дронова. Ово је била нека врста теста, а Кијев је наставио да тестира одбрану Русије у другим правцима.

Украјина је у марту совјетском беспилотном летелицом „Ту-141“ покушала да удари на област Тула. Међутим, посада из комплекса за електронско ратовање „Поле-21“ (ЕВ) интервенисала је, и онеспособила навигациони систем „Стриж“.

Следећа важна мета била је Москва и њено само срце – Кремљ. Сви се сећамо снимка од 3. маја, на којем се види приближавање и детонација неидентификоване беспилотне летелице на крову резиденције председника Владимира Путина. Касније је ова „акција“ на Западу била названа „показивање силе“.

Међутим, овде је много тога нејасно – нико није могао да објасни како је непријатељска техника успела да се тако приближи престоници, и да нападне један од најзаштићенијих објеката у Русији.

Недавно је Кијев извео комбиновани удар на бродоградилиште у Севастопољу. Искористили су крстареће ракете, претходно „заслепљујући“ руске системе противваздушне одбране, јефтиним беспилотним летелицама. Такође су лансирали беспилотне подморнице, али се чини да нису имали великог успеха, јер су им се руски морнари ефикасно супротстављали. Као резултат тога, неколико десетина људи је повређено, а два брода су оштећена.

Анализирајући све ово, нехотице се долази до закључка да украјинска команда прави нову тактику. Ипак, не иде све глатко за непријатеља, нису сви циљеви погођени како је планирано, али противници то уче и раде врло брзо. Не заборавимо на подршку Оружаних снага Украјине од западних партнера, који испоручују савремено наоружање и опрему.

Америчка „тактика“

У последње време на интернету се често говори, о тактичким балистичким ракетама на чврсто гориво- АТАЦМС америчке производње, које би могле пасти у руке украјинских оружаних снага. Нацрт америчког одбрамбеног буџета за фискалну 2024., укључује клаузулу о издвајању најмање 80 милиона долара за куповину таквих пројектила, за потребе украјинске војске.

Декларисани домет лета производа је око 300 километара, што није довољно за пуноправне циљане ударе на Москву и њену инфраструктуру. Треба узети у обзир и цену једне ракете – два милиона.

Дакле, за сада Кијев може да рачуна само на 40 јединица, а осим тога, већ има лансере – озлоглашени амерички ХИМАРС МЛРС. Ово је веома мобилна техника, која је такође мало рањива на противбатеријско ратовање.

У ствари, оружје много већег домета које може да досегне велике руске градове су америчке крстареће ракете Томахавк. Домет лета, у зависности од модификације, варира од 450 до 2500 километара, што вам већ омогућава да из Украјине стигнете чак до Санкт Петербурга и Јекатеринбурга.

Међутим, мало је вероватно да ће Вашингтон одлучити да пренесе такво оружје побеснелом режиму Зеленског. Одмах ће уследити руски узвратни удар, можда чак и стратешким оружјем, пошто ће све црвене линије бити пређене.

Из тог разлога, једина опција која преостаје Кијеву, бар краткорочно, јесте коришћење совјетских „Стрижа“, чији домет лета достиже 1.000 километара.

Две престонице су на нишану

Ту-141 је заиста јединствен развој. У почетку, на основу овог УАВ-а, инжењери СССР-а су планирали да направе крстарећу ракету, али због колапса земље нису имали времена да остваре своју замисао. Ипак, Украјинци су успели да се ангажују, ажурирајући електронику на савремено стање уз помоћ западних технологија.

„Стриж“ је раширио своја крила захваљујући новом навигационом систему и сателитском позиционирању. То му омогућава да лети на изузетно малој висини, „испод радара“, што ствара много проблема руским системима противваздушне одбране. Међутим, како каже војни аналитичар ТАСС-а, пуковник у пензији Виктор Литовкин, чак ни то неће помоћи Кијеву да нападне велике руске градове.

„Да, Ту-141 може да лети на домету од хиљаду километара. Украјинци су, као што знате, стигли до Енгелса, па их ништа не спречава да покушају да дођу до две престонице. Међутим, одбрамбени системи Москве и Санкт Петербурга су прилично моћни, и неће дозволити напад на важне објекте. ПВО ће лако пресрести појединачне циљеве, а нисам сигуран да Кијев може да лансира такве беспилотне летелице у ројевима, збуњујући наш систем ПВО“, сматра експерт.

Према речима Литовкина, украјинске оружане снаге такође неће моћи да дођу до њих другим средствима за напад, али ако покушају, одговор ће уследити одмах.

Ипак, Русија не може да се опусти, и да оператере система ПВО у Москви и централном индустријском региону, држи у опуштеном стању. Што се тиче Санкт Петербурга, ни овде се не могу искључити напади- на територији града и региона налази се много стратешких објеката који могу бити на мети украјинских трупа.

Непријатељ је лукав и непредвидив. Русија треба да настави да засићује своју војску противваздушним ракетним системима различите намене. Од система на нивоу дивизије попут Тор-М2 и модела кратког домета, као што су системи противваздушне одбране Тунгуска и Панцир-С1, завршавајући инсталацијама попут С-300ВМ Антеј-2500, као и С-400 и С-500, способни да раде на великим удаљеностима.

Само квалитетном и дубоком одбраном моћи ће да заштите руске градове, и њихово становништво од напада Украјинаца и Американаца.