Прочитај ми чланак

Украјина тестирала стрпљење савезника војном стратегијом и захтевима

0

Недавно су се појавиле тензије око украјинске војне стратегије и захтева према НАТО-у

Украјинске везе са интернационалним партнерима постају све више комплексне, и можда је било неизбежно да се тензије и разлике у мишљењима између Кијева и његових савезника појаве како се сукоб у Украјини развијао.

Украјина се ослања на своје партнере за војну опрему вредну милијарде долара, као и друге облике хуманитарне и финансијске помоћи, а потребна јој је континуирана и све већа понуда оружја за борбу против Русије, преноси Си-Ен-Би-Си.

Највећи индивидуални добротвори Кијева, попут САД и Велике Британије, који су Украјини дали више од 40 милијарди долара, односно 4 милијарде долара безбедносне помоћи, обећали су да ће подржати Украјину до краја. Фраза „шта год је потребно“ постала је мантра која се често понавља на јавним скуповима савезника који процењују рат и војне потребе Украјине.

Кијев је у више наврата захваљивао својим партнерима на помоћи, али су, иза кулиса, фрустрације такође дошле до врхунца, а тренутне потребе и захтеви Украјине – и војни и политички разлози њених савезника – понекад су се сукобљавали, што је довело до непријатности.

Недавно су се појавиле тензије око украјинске војне стратегије и захтева према НАТО-у.

Америчка делегација која присуствује НАТО самиту у Вилњусу је наводно побеснела због твита украјинског председника Владимира Зеленског у ком је он критиковао Алијансу због оклевања да пружи конкретну мапу пута за приступање Кијева блоку, објавио је у јулу „Вашингтон пост“.

Зеленски је изразио незадовољство написавши на Твитеру да је „невиђено и апсурдно што нема никаквих временских оквира ни за позив ни за чланство Украјине“ и сугерисао је да је „неодлучност“ по том питању знак „слабости“ војног савеза предвођеног САД.

Британски министар одбране Бен Волас озлојеђен коментарима Зеленског, рекао је да Кијев треба да има на уму умор од сукоба и скептике међу својим савезницима који доводе у питање огромну количину континуираног финансирања.

Велика Британија, на пример, рекао је он, није Амазоново складиште које би могло да испоручује бескрајну количину оружја Кијеву након што је добио „списак за куповину“.

„Коментари Зеленског нису баш добро одјекнули у Вашингтону… америчка администрација је била веома изнервирана“, рекао је за Си-Ен-Би-Си добро упућени извор који је тражио да остане анониман због осетљивости ситуације.

„Дакле, САД снажно саветују Украјини да не чини одређене ствари, али Кијев их свеједно чини, одбацујући или не осврћући се на бриге САД“, додао је извор.

На крају, НАТО алијанса је чврсто стајала иза Кијева и наглашавала њихово јединство, држећи на оку већи циљ: осигурати да Русија не „победи“ у сукобу против свог суседа и да се охрабри да нападне друге бивше совјетске републике.

Ослањајући се на сопствено искуство рада у НАТО-у, Џејми Шea је за Си-Ен-Би-Си рекао да подршка Украјини међу њеним савезницима остаје јака, али да је самит у Вилњусу истакао тачке рањивости, као и потребу за дипломатијом и компромисом.

„Мислим да увек морате да правите разлику између стратешког и тактичког нивоа, а на стратешком, геополитичком нивоу је подршка Запада Украјини и даље изузетно чврста“, рекао је Шea, бивши заменик помоћника генералног секретара за нове безбедносне изазове у НАТО-у и међународни стручњак за одбрану и безбедност у истраживачком центру у Четам хаусу.

Шеа је рекао да Зеленски треба да зна да НАТО неће моћи да добије позив да постане чланица НАТО-а док је сукоб у току.