Прочитај ми чланак

УЈЕДИНИЛИ СЕ МИЛИЈАРДЕРИ Улажу новац у БАКТЕРИЈУ која треба да СПАСЕ СВЕТ

0

Развој бактерија које треба да смање коришћење азотних ђубрива можда не звучи као примамљива тема, али управо су се на то фокусирали најбогатији људи данашњице, јер то виде као конкретан начин да помогну да се спасе планета Земља.

У септембру је група милијардера инвеститора међу којима су Џеф Безос, Бил Гејтс и Мајкл Блумберг одлучила да одвоји милијарду долара за улагање у енергетске стартап компаније. Инвестиције су део фонда названог Пробојни енергетски подухвати, који је направљен са циљем да се компанијама да капитал који могу да врате након 20 година, а који треба да научницима и инжењерима омогући рад на трансформативним енергетским технологијама.

FOTO: TANJUG/AP

Један од тих компанија је калифорнијска „Пивот Био“ која је од милијардера добила 70 милиона за рад на генетски модификованој бактерији.

Ова компанија је идентификовала велики проблем у пољопривреди: фармери користе превише азотних ђубрива, која доста утичу на загађење. Како биљка расте, њој је потребно све више хране, па фармери све више користе ђубриво.

Ђубрива испуштају азотне-оксиде, врсту гаса стаклене баште који је много снажнији од угљен-диоксида.

Тај гас дуго остаје у ваздуху и земљишту, а загађује и реке и потоке. Он је и токсичан по људе јер у контакту са загађеном водом могу да се разболе и да им откажу јетра и бубрези.

Компанија „Пивот Био“ планира да најпре направи производ од бактерије за кукуруз, а касније и за употребу на пшеници, пиринчу и другима
„Пивот Био“ је открила бактерију која може да смањи потребу за коришћењем овог опасног ђубрива. Према речима званичника компаније, та бактерија са крила у природи, али је због коришћења фертилизатора остала неактивна.

Генетским модификовањем ове бактерије, компанија им помаже да се активирају у присуству азотних ђубрива. Фармери ће моћи да напрскају семена бактеријом у течном облику.

– Чим семе проклија и формира први корен, наши микроби ће се ухватити за тај корен и прекрити га попут рукавице. То ће омогућити бактерији да свакодневно храни биљку, чиме ће бити елиминисана потреба за додатним ђубривом – рекао је Карстен Тем, извршни директор компаније.

„ПивотБио“ фармерима предлаже да користе и даље исте методе на које су навикли, али тако што ће својој смеши ђубрива и инсектицида, приликом првог ђубрења додати генетски модификовану бактерију.

Тем је рекао да на светску производњу ђубрива оде око 3-4 одсто светске енергије и да се и при самом процесу производње у атмосферу испуштају штетни гасови.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!