Прочитај ми чланак

У САД откривена тајна најсмртоноснијег програма

0

Постало је познато како ће изгледати амерички ловац шесте генерације. Његова задатак је да обезбеди доминацију у ваздуху у условима развијеног противракетног система одбране потенцијалног противника.

Међутим, перспективни развој представља нешто више од само „новог авиона“.

Тајанствена слика се појавила почетком јула на друштвеним мрежама авио-корпорације Lockheed Martin.. Компанија је посветила серију прича 80. годишњици свог одељења „Skunk Works“, које се бави тајним развојем.

У кратком видеу се смењују контуре најзначајнијих производа које су створили „сканкови“ – надзвучни СР-71, ловац пете генерације Ф-22 и Ф-35, као и још неколико авиона. Међутим, стручњаци нису препознали један од тих силуета.

Претпоставили су да је компанија приказала ловац који се развија у оквиру пројекта „Неxт-Генератион Аир Доминанце“ (НГАД) или „Надолазећа генерација ваздушне доминације“.

Планира се да авиони шесте генерације постану неосетљиви на ПВО системе. Другим речима, требали би моћи да се сакрију од радара, да лете брже од противваздушних ракета и/или ефикасно делују ван зоне дејства противавионских система. НГАД управо решава ове задатке.

Скривени издувни млазови

Аеродинамички облик је летеће крило. Нема репне површине. То омогућава ниску детекцију. Мотори су, према свему судећи, смештени у трупу. Уски издувни млазови су на врху, како би доња ромбоидна површина смањила термални потпис. То су коментари стручњака на виђено.

Сматра се да „борбени авиони“ шесте генерације требају имати опцију даљинског управљања.

Важно појашњење- тренутно нема званичне потврде да је мистериозна силуета управо НГАД. Није искључено да прави авион изгледа другачије. Међутим, једно је сигурно- у Сједињеним Америчким Државама заиста су интензивирали развој напредне летелице.

Нови оквир неколико дана пре презентације у „Edwards“ бази у Калифорнији, формирана је посебна група (ЦТФ) одговорна за тестирање лета новог ловца. Паралелни задатак је тестирање нових технологија за Ф-22. Са тим авионом НГАД има посебан однос, и требало би да замени“Раптор-а“.

С друге стране, ловац пете генерације служи као платформа за тестирање одређених технологија НГАД. О томе се спомиње у званичним документима Пентагона. Дакле, ово је двосмерна улица.

На пример, на Ф-22 су већ примећена барем три типа иновативних премаза, као и подкрилни контејнери који су израђени узимајући у обзир ниску детекцију. Према мишљењу стручњака, тамо се налазе средства за електронско ратовање, системи инфрацрвеног откривања и праћења (ИРСТ).

Тајне „Зоне 51“

Прототипови НГАД-а, изгледа, већ лете. Над тајном „Зоном 51“ су забележена најмање два објекта с непознатим аеродинамичким обликом летелице са летећим крилом. Према информацијама инсајдера, у тестирању учествују три демонстратора.

Тренутно се пројект налази у фази одабира произвођача. У конкуренцији су биле три компаније- Лоцкхеед Мартин, Боеинг и Нортхроп Грумман. Према извештајима медија, остале су две. Које тачно, није наведено. Коначна одлука донеће се 2024. године. Ваздухопловне снаге желе да набаве 200 ловаца шесте генерације. Сваки ће коштати „неколико стотина милиона долара“.

Последњи са посадом

НГАД – није само авион. То је цела породица напредних технологија- мотори, наоружање (могуће ласерски системи), комплекси за електронско ратовање, сензори, мрежни екосистеми, борбени управљачки системи.

На пример, у оквиру програма планира се набавка хиљаду високо аутономних беспилотних летелица под називом Цоллаборативе Цомбат Аирцрафт (ЦЦА). Групу ЦТФ такође ће бити задужена за тестирање тих летелица. Предвиђа се да ће ловац сарађивати с неколико оваквих беспилотних летелица. Повећана мрежна центричност је још једна карактеристика авиона шесте генерације.

Поред тога, НГАД ће имати повећани долет и носивост. То је посебно важно за будуће конфликте у азијско-пацифичком региону. Детаљи спољашњег изгледа тек треба да буду дефинисани. Али концептуално, ово је апарат са отвореном архитектуром.

То значи да ће бити лако ажурирати системе и проширити могућности летелице. Стручњаци примећују- вероватно ће Ф-X, како се понекад назива перспективни ловац, постати последњи са посадом у историји Сједињених Америчких Држава. Након тога ће на небу остати само беспилотне летелице.