• Почетна
  • СВЕТ
  • THE NEW YORK TIMES: “Русија и Саудијци се договарају око цена нафте и свргавања Асада“
Прочитај ми чланак

THE NEW YORK TIMES: “Русија и Саудијци се договарају око цена нафте и свргавања Асада“

0

putin arapski seici IJP

The New York Times објавио „ексклузивну вест“ како је Саудијска Арабија обећала Русији да ће да смањи производњу и тако утицати на раст цена нафте, али само ако Русија окрене леђа Асаду и престане да даље даје подршку Сирији „.

The New York Times је вест објавио позивајући се на „неименоване“ саудијске изворе и америчке званичнике. Иако је могуће да се Американци боје приближавања Русије и Саудијске Арабије, овај је чланак очита провокација, усмерена на дестабилизацију односа Русије са Саудијцима, кажу стручњаци.

„Саудијци ће користити свој доминантни положај на тржишту нафте, док се Русија покушава да опорави од последица пада цена црног злата“, пише NYT, а наводе из члана потврђује и саудијски дипломата, који каже:

„Ако цена нафте може донети мир у Сирији, Саудијска Арабија не може да одустане од покушаја да постигне договор по том питању „.

Русија и Саудијска Арабија су наводно већ одржале бројне расправе о овој теми.

„Отворен је стални дијалог између двеју земаља током протеклих неколико месеци“, потврдио је за NYT представник председника Барака Обаме. Према његовим речима, један од тих састанака одржан је у новембру, када је Саудијска делегација посетила Москву, а кључна тема разговора била је управо Сирија. Саудијска Арабија није прецизирала какав су став заузели њени представници у тим расправама.

Међутим, до сада напори Саудијаца нису били успешни и у преговорима са Русијом се није догодио „значајан напредак“, наглашавају неименовани саудијски и амерички званичници за NYT.

Саудијска Арабија, као један од највећих произвођача нафте, ОПЕК, више је пута нагласила да се нафтна политика води искључиво према показатељима глобалне понуде и потражње, и да не може да утиче на геополитичка питања. Међутим, Саудијци дозвољавају „додатне дипломатске користи од тренутне стратегије за себе, поготово када постоји могућност да се преговара о одласку господина Асада“, нагласио је NYT и додаје „како је истовремено Владимир Путин у више наврата показао да ће да се радије да суочи с економским проблемима, него пристати на промену своје политике под спољним притиском“.

„Потврда тога су санкције ЕУ и САД-а, које нису присилиле Путина да заустави своје уплитање у Украјини. Једнако упорно руски председник пружа подршку Башару Ал-Асаду“, пише амерички „угледни“ дневни лист.

У међувремену је лидер руског Комитета за међународне послове руске Државне Думе, Алексеј Пушков одбио ове наводе, оптужујући NYT „за ширење лажних информација“.

„Разговори са Саудијцима, како би се смањила производњу нафте, а у замену да Москва престане да подржава Асада, су најобичнија новинарска патка“, написао је Алексеј Пусхков на Твиттеру.

„Ова медијска кампања је покренута више због страха Американаца да ће се Саудијци зближити с Русијом и овим се чланком намеравала створити нека врсту турбуленције у међународном простору у којем САД не желе да се догоди ништа без њиховог одобрења“, каже Александер Игнатенко, политолог, и председник руског „Института за религију и политику“.

Заменик директора Института за оријенталне студије Владимир Исајев каже да чак и да је све истина што пише NYT, такви преговори за Русију не би имало смисла.

„Ако одвага предности и недостатке, ту је само један плус – краткорочни раст цена нафте, и ништа више, док с падом сиријском режима ми нећемо имати никаквог утицаја на Блиском истоку, а осим тога, то ће значити  процват „Исламске државе“, рекао је Владимир Исајев за руски ПОГЛЕД, те подсетио и на утицај у Медитерану и руску луку у сиријском граду Тартус, коју би Русија изгубила.

„Не постоји интерес за догађаје које је изнео NYT, чак ни за Саудијце, јер ће“ Исламска држава „из Сирије прошири своје границе на готово целу Саудијску Арабију, и тада ће имати још више новца за оружје“, наставља Владимир Исајев.

Дакле, многи се слажу да је овај чланак NYT-а обична провокација, чија је сврха само повећати панику.

„Све што се пише о нафти, написано је у сврху смањења или повећања њене цене. Најмања промена у једној од било које од земаља произвођача нафте, уноси нервозу на тржишту и то се одмах одражава на цену, а процењује се да медији на те вредности утичу 25-30 посто“, рекао је Исајев и истакао да је чланак NYT-а изашао управо у тренутку када су цене горива расле.

„Сутра ће ова вест бити оповргнута, али би цена нафте могла ићи доле“ додаје Владимир Исајев и подсећа да је, када је умро краљ Абдуллах, нафта одмах почела да расте, јер нико није знао што какву ће нафтну политику водити Саудијска Арабија, а када је нови краљ Салман рекао да он неће одређивати цену на тржишту, цене су одмах почеле падати.

(vz.ru, altermainstreaminfo.com)