Прочитај ми чланак

Тајни извештај француске владе: Земља је на ивици народне побуне

0

francuska

Тајни документ француске владе процурео је до француског листа Фигаро, у коме се открива да је право стање у Француској још напетије него што се чини. Наиме, документ министарства унутрашњих послова упозорава власти да се Француска налази “на ивици” избијања народне побуне због актуелног економског стања у земљи.

“Широм француске територије у народу владају тензија, огорчење и бес”, стоји у месечном извјештају 101 префекта. Подсећања ради, тзв. “одред префекта” је успоставио Наполеон још 1800. године са циљем да буду очи и уши централне владе у француским провинцијама.

“Легитимитет опорезивања је под упитником широм земље. Незадовољство и огорчење еруптирају изненадним гневом, готово спонтано, и то не унутар изграђених социјалних покрета”, каже се у документу.

“Порези су постали главни разлог противљења овој влади”, наводи се даље. Наиме, од јануара ће у Француској бити додатно повећан ПДВ. Осим тога, у неочекивано искреном документу наводи се да су људи очајни и да “не виде бољу будућност”.

“Ово је плодно тле за могућу социјалну експлозију”, упозорава се у тајном документу. Изузев овог документа, изгледа да се поједини политичари такође слажу са таквим прогнозама. Лидер десног центра Франсоа Бајру рекао је за радио:“Француска је на рубу устанка”. Бивши француски премијер Жан-Пјер Рафари је изјавио: “Идемо од љутње према насиљу”.

Историчар и биограф Луја 16 Жан-Кристијан Птифилс рекао је у разговору за Фигаро: “Зар смо заиста у 1789. години?”. Птифилс је рекао да постоји неколико сличности између данашње Француске и оне пред избијање Француске Револуције: огроман спољни дуг, хронични дефицит у буџету, болни и неправедно наметнути порези, импотентна и непопуларна влада, ривалство међу министрима, велика незапосленост и потенцијал за избијање насиља. Осим тога, Птифилс је директно упоредио француског председника Франсоа Оланда са Лујем 16: “Двојица неодлучних оптимиста… потпуно одвојени од стварности”.

“Озбиљни инциденти, чак и болне социјалне експлозије, не могу се искључити”, истакао је Птифилс.

За то време поједини извори преносе да је Оландова популарност и даље у паду, и сада износи свега 15 одсто, што га чини најнепопуларнијим председником у историји Француске.

Француски државни институт за статистику ИНСЕЕ преноси да се француски БДП у трећем кварталу смањио за 0,1 одсто, док су инвестиције пале за 0,6 одсто за исти период.

(Нови стандард)