Прочитај ми чланак

Т ЋЕЛИЈЕ ПОБЕЂУЈУ КОРОНУ! Студије доказују да је имуни систем јачи од вакцине

0

Чини се да део имунолошког система о коме се много не прича, штити од тешке болести омикрон варијанте чак и када антитела нестану, помажући да се објасни зашто рекордни талас инфекција до сада није препунио болнице.

Т ћелије, оружје тела против ћелија инфицираних вирусом, биле су довољно припремљене да су се браниле од омикрона, показано је у одвојеним студијама са Универзитета Еразмус у Холандији и Универзитета у Кејптауну у Јужној Африци.

Налази би могли да помогну да се објасни зашто талас омикрон случајева до сада није изазвао пораст морталитета од Јужне Африке до САД и Велике Британије. За разлику од антитела, Т ћелије могу да циљају цео протеин шиљака вируса, који остаје у великој мери сличан чак и у веома мутираном омикрону.

Смртни случајеви од Ковид-а падају у САД чак и док се ширење Омикрона наставља.

Холандски истраживачи су анализирали 60 вакцинисаних здравствених радника и открили да иако су њихови одговори антитела на омикрон били нижи или непостојећи у поређењу са бета и делта варијантама, одговори Т ћелија су углавном били непромењени, „потенцијално балансирајући недостатак неутрализујућих антитела у превенцији или ограничавајући тешки Ковид-19”.

Студија Института за инфективне болести и молекуларну медицину Универзитета у Кејптауну проучавала је пацијенте који су се опоравили од Ковид-а или су вакцинисани вакцинама компаније Pfizer Inc. и партнера BioNTech SE или Johnson & Johnson. Открили су да се 70% до 80% одговора Т ћелија боре против омикрона.

Прошле недеље су донеле доказе да нови сој може да наруши заштиту од вакцине, што је навело владе да инсистирају на допунским ињекцијама како би подигле ниво антитела која могу да се боре против варијанте.

Али имунолошка заштита има неколико слојева. Док антитела блокирају инфекцију, Т ћелије убијају заражене ћелије, спречавајући ширење вируса и изазивање горе болести, написала је Венди Бургенс, једна од аутора студије Универзитета у Кејптауну, на свом Твитер налогу Virus Monologues.. „Они не могу да спрече да се заразите, али могу да минимизирају штету која долази након тога“, рекла је она.

Т ћелије су бела крвна зрнца која могу да се сећају прошлих болести, убијају ћелије заражене вирусом и подстичу антитела на маршалну одбрану. Људи заражени другим коронавирусом који је био одговоран за избијање САРС-а 2003. године, на пример, откривено је да и даље имају одговор Т-ћелија на болест 17 година касније.