Прочитај ми чланак

Свет на рубу Хладног рата: Кина и САД деле свет на пола

0

Уједињене Нације славе 75 година постојања у тренутку када је светски поредак који су створили после Другог светског рата на "климавим ногама"

Политика америчког председника Доналда Трампа – Америка на првом месту – довела је до повлачења САД-а из низа мултилатералних споразума, попут Паришког споразума о клими и нуклеарног договора с Ираном. Али, пише ББЦ, са повлачењем Америке, Кина се врло очигледно поставља на њено место, како у УН тако и шире.

Ширење кинеског утицаја има своју цену – што више новца Пекинг даје УН агенцијама, попут Светске здравствене организације, то је за очекивати да ће тражити нешто заузврат. И док је генерални секретар УН Антонио Гутереш подсећао да је УН некада била организација која је некада знала вредност јединства, забринутост око све већих тензија између САД-а и Кине, две највеће глобалне силе, све више расте.

Стога не изненађује што је на то у својој поруци Генералној скупштини УН упозорио и француски председник Емануел Макрон који је поручио да свет не можемо оставити на милост и немилост ривалству између Кине и САД-а.

“Кинески вирус”
Да се то ривалство, које је последњих година довело и до трговинског рата, све више претвара у отворени сукоб показала је и Трампова порука УН. Амерички председник је на глобалној позорници прозвао Кину и оптужио је за ширење пандемије коронавируса, који он упорно зове “кинески вирус”.

Будући да Трампа за 40 дана очекују председнички избори на којима би, према неким анкетама, могао и да изгуби, не изненађује његова потреба да анимира своје бираче оштрим порукама. Кина је ту, као што је био случај и пре четири године, његова омљена мета, нарочито у ситуацији када је Америка једина земља у којој је од последица коронавируса умрло више од 200.000 људи, а и америчка и светска јавност за то криве Трампову администрацију.

Да ли би нови свет у којем се САД и Кина боре за превласт могао да резултира и оружаним сукобом две силе? Гутереш сматра да је, у најмању руку, могућ Хладни рат попут оног који се после Другог светског рата водио између САД-а и СССР-а.

“Крећемо се у врло опасном смеру. Наш свет не може себи да приушти будућност у којој две највеће економске силе деле свет на пола. Економска и технолошка подела неизбежно води ка геостратешким и војним поделама. А то морамо избећи под сваку цену”, рекао је он.

Помирљива порука Кине?
Истовремено, кинески председник Си Ђинпинг рекао је Генералној скупштини УН да “Кина нема намеру да започињ ни хладни ни врући рат ни с једном земљом”.

Каријерне дипломате из УН расправу су раније волели да описују као креативни хаос. Сада је, рекао је један од њих британском сервису, само хаос где нико не жели да преузме одговорност и где сви лидери прво гледају свој или интерес своје земље, док о широј слици мало ко размишља.

И док генерални секретар УН-а моли светске државнике да буду уједињени у одговору на велике изазове пред којима се свет налази – пандемијом, глобалном економском кризом, климатским променама – ни сат времена након његовог говора Трамп је свима поручио да следе његов пример и ставе своје земље на прво место.

Ако Трамп опет победи у новембру, та његова политика ће још више заживети, а УН ће додатно изгубити на важности. Иста судбина можда чека и НАТО. У току је глобално прераспоређивање страна, закључује ББЦ, али још увек не знамо ко ће преузети улогу вође.