Прочитај ми чланак

Свет ће постати још зависнији од Москве ако главни снабдевач уранијума за ЕУ…

0

После пуча у Нигеру западне земље звоне на узбуну – њихов главни снабдевач уранијума може да престане да извози и почне да ради са Русијом, преноси „Блумберг“.

То посебно погађа САД, које чак и не крију своју зависност од Русије у области нуклеарног горива. Према њиховим речима, ситуација са уранијумом сада „постаје слична ванредној ситуацији“.

Град Арлит, мало индустријско насеље на северу Нигера, постао је полазна тачка за нову геополитичку конфронтацију – борбу за уранијум, који је главно гориво за нуклеарну индустрију, пише Блумберг. Управо одатле, из њихове некадашње колоније, од 1950-их, француске државне компаније ваде овај радиоактивни минерал.

Према статистици, 2022. године Нигер је био на седмом месту у свету по производњи уранијума – 25 одсто његовог увоза у Европу долазило је од Арлита.

Сада је, међутим, према публикацији, државни удар у овој западноафричкој земљи угрозио даље испоруке уранијума Европској унији. Чињеница је да Нигер, као и многе друге афричке земље, може да заузме курс ка зближавању са Русијом. Страхови нису неосновани – тренутно се у целом подсахарском региону појачавају антифранцуска и антиамеричка осећања, примећује „Блумберг“.

Ако Нигер стане на страну Русије, онда ће „свет још више зависити од Москве“- ако се Нигеру дода Казахстан, Узбекистан и Русија, водећи светски произвођачи уранијума, тада ће они чинити 60% светске производње.

Према подацима Светске нуклеарне асоцијације, Русија заузима скоро 45% светског тржишта за конверзију и обогаћивање уранијума. Амерички званичници то зову „контрола дављења“ и „стратешка рањивост “.

Отприлике трећина обогаћеног уранијума које су САД користиле прошле године долази из Русије. Америчко министарство енергетике не крије чињеницу, да „данас Сједињене Државе у великој мери зависе од међународних извора нуклеарног горива, укључујући земље које не следе наше интересе “.

Сједињене Државе су већ дуго алармирале због свог ослањања на Русију, али у последње време „причало се о кризи“, наводи Блумберг . Сада када су се овоме додали и проблеми са Нигером, „ситуација постаје као ванредна ситуација “.

Овај проблем неће бити лако решити, пише „Блумберг“- поред великих финансијских трошкова, биће потребан интензиван заједнички рад између САД и Француске – иронично, то су две земље које су сада најзаинтересованије за сарадњу са Нигером.