• Почетна
  • СВЕТ
  • СВЕ ОШТРИЈА АМЕРИЧКА АНТИ-КИНЕСКА РЕТОРИКА: „Кинески потези урушавају мир“
Прочитај ми чланак

СВЕ ОШТРИЈА АМЕРИЧКА АНТИ-КИНЕСКА РЕТОРИКА: „Кинески потези урушавају мир“

0

pacifik-konfliktni-interesi-s-kinom-i-mogucnost-uporabe-sile_5689_8734

Све оштрија америчка анти – кинеска реторика: „Кинески потези дестабилизују, нећемо окренути главу од ситуације у којој се изазивају темељи међународног поретка“.

Америчка анти – кинеска реторика постаје све оштрија. Министар одбране САД – а, Чак Хагел, за време гостовања у Сингапуру, користио је до сада најоштрији језик у прозивању и упозоравању Кине. Рекао је како Кина мора „да престане с дестабилизирајућим потезима у Азији“. Такође наводи како је Азија простор према којем ће се САД геополитички ребалансирати те како то нико не може да заустави.

„Ми смо предани геополитичком ребалансирању према Азији и нећемо да окренемо главу од ситуације у којој се изазивају темељни принципи међународног поретка“, истакао је Хагел.

„У протеклим месецима Кина је предузела дестабилизујуће, једностране потезе намећући своја својатања на простору Јужног кинеског мора“, рекао је. Хагел истиче како САД „нема став“ када је реч о територијалним споровима између земаља, но наводи како се САД  строго противи употребу застрашивања, принуде и претње силом од стране било које нације у процесу решавања територијалних спорова“.

На конференцији је с њиме био и јапански министар одбране, Ицунори Онодера, који је рекао како Токио сматра како је сигурносно окружење у региону постало „све опасније“.

Подсетимо, Кина полаже право на готово комплетан простор Јужног кинеског мора – простор који је изузетно богат нафтом и гасом. Но, права на делове овог територија такође полажу и Тајвану, Брунеји, Вијетнам, Филипини и Малезија. Јапан пак има свој засебни територијални спор са Кином око острва на простору Источног кинеског мора. Другим речима, када су богати ресурси у питању, готово све релевантне државе источне Азије желе исте за себе.

САД тврди како су они по питању тих спорова „неутрални“. Можда јесу када је реч о декларисању коме који териториј припада – то би и за САД било превише. Но, далеко од тога да је САД у овој кризи неутрални посматрач. Неутрална је пример Русија, која нити коментарише нити се бави проценама чије су изјаве или потези дестабилизирајући, а чији нису.

За САД ови територијални спорови идеалан су начин за стварањем додатног притиска на Кину. САД се никада до сада у новије доба оваквом реториком није обраћао Кини, но изгледа како би то ускоро могло да постане ново правило.

Кинески председник Си Ђинпинг коментарисао је у Пекингу: „Ми никада нећемо да тражимо сукобе, али ћемо да реагујемо на сваку провокацију“.

Јапански премијер Шинзо Абе, који је такође био гост на форуму у Сингапуру, рекко је како ће Јапан да учини све да би земље југоисточне Азије заштитиле свој поморски и ваздушни простор. Другим речима, Абе већ види ову ситуацију као добру прилику за ширењем јапанског безбедносног утицаја у региону, односно прилику за додатним удаљавањем од тзв. пацифистичког Устава којег је Јапан усвојио након Другог светског рата. Надаље, Абе истиче како ће Јапан да појача обалску стражу Вијетнама и Филипина са патролним бродовима, што је још један корак америчких партнера ка све већем савезништву против Кине.

Шта о свему мисле становници, то је нешто сасвим друго – многи још увек имају успомене на мрачан период када је Јапан окупирао велик део југоисточне Азије.

САД има све мање новца за своје војне операције и пребацивање снага у регију Азија-Пацифик – што је постала једна од главних одредница Обамине геополитике – резови у војном буџету већ се осећају, што је разлог више зашто Вашингтон жели „активнији“ ангажман својих савезника на овом простору, у првом реду Јапана.

(Адванце)